Chińczycy przyjechali do Białegostoku. Czy tu zostaną?

2018.11.13 12:35
18 studentów z dwóch chińskich uczelni postanowiło przyjechać uczyć się na Uniwersytecie w Białymstoku.
Chińczycy przyjechali do Białegostoku. Czy tu zostaną?
Fot: UwB

Uniwersytet współpracuje z zagranicznymi uczelniami

Białostockie uczelnie przez cały czas współpracują z zagranicznymi. Dzięki temu nasi studenci mogą wyjechać zdobywać wiedzę i poznawać kulturę w przeróżnych zakątkach świata. Także do naszego miasta przybywa wielu młodych ludzi z zagranicy.

Obecnie naukę na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoczęło 18 studentów z dwóch chińskich uczelni. Są to goście z Louynag Normal University oraz North University of China. Uniwersytet w Białymstoku podpisał z tymi uczelniami umowy o współpracy. Żacy będą brali udział w ćwiczeniach i wykładach, które będą prowadzone w języku angielskim na pięciu wydziałach UwB: biologiczno-chemicznym, ekonomii i zarządzania, fizyki, pedagogiki i psychologii oraz prawa.

Studentów z Chin powitał Mariusz Popławski, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej. Podczas pierwszego spotkania z gośćmi życzył im przede wszystkim owocnej nauki oraz mile spędzonego czasu w Białymstoku. Podkreślił też, że zawsze mogą liczyć na pracowników uniwersytetu oraz ich pomoc w przeróżnych sprawach.

Białostoccy studenci zadbają o swoich kolegów z Chin

Oprócz tego gości z Chin przez cały czas będą wspierać białostoccy studenci, którzy należą do organizacji Erasmus Student Nerwork. Zadbają oni o to, by zagraniczni studenci poznali nasze miasto, podpowiedzą im, gdzie najlepiej robić zakupy, jak korzystać z białostockiej komunikacji miejskiej itp.

- Umiędzynarodowienie to jeden z priorytetów Uniwersytetu w Białymstoku, dotyczy to zarówno nauki, jak i dydaktyki – mówi Popławski – Chiny są dla nas kierunkiem strategicznym, bo coraz więcej żaków z tego kraju wyjeżdża na wymiany i studia za granicę. Bardzo intensywnie zabiegamy o współpracę z tamtejszymi uczelniami i jak widać, to zaczyna przynosić efekty - dodaje.

Należy podkreślić, iż to kolejni goście z Chin, którzy przyjechali do nas na wymianę studencką. Wiosną tego roku na białostockim uniwersytecie gościło ich ponad dwukrotnie więcej, bowiem aż 39 studentów z Luoyang Normal University.

Mamy wielu zagranicznych studentów

Aktualnie w roku akademickim 2018/2019 na białostockim uniwersytecie (na studiach I, II stopnia i doktoranckich) uczy się 470 studentów zagranicznych. Najwięcej jest osób z Litwy – 289. Powodem tego jest niewątpliwie działający w Wilnie wydział ekonomiczno-informatyczny. 150 żaków jest z Białorusi, a 20 z Ukrainy. Warto też wspomnieć, że wśród studentów Uniwersytetu w Białymstoku są również obywatele Armenii, Austrii, Federacji Rosyjskiej, Brazylii, Czech, Bułgarii czy Indii.

Największa podlaska uczelnia przyciąga też studentów w ramach wymian, przede wszystkim z programu Erasmus - przyjeżdżają wówczas do Białegostoku na semestr lub dwa. W tym roku będzie to w sumie ponad 60 osób, najwięcej z Hiszpanii, Turcji i Włoch.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1795 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39