Cmentarz żydowski nadal istnieje. Trzeba przywrócić o nim pamięć

2014.10.12 00:00
"Park Centralny" - tak zatytułowany jest film Tomasza Wiśniewskiego, którego premierę zaplanowano dziś w klubie Zmiana Klimatu.
Cmentarz żydowski nadal istnieje. Trzeba przywrócić o nim pamięć
Fot: materiały organizatora

- Po roku pracy ukończyłem film pt. "Park Centralny". Ustaliłem, że najstarszy białostocki cmentarz żydowski z 1750 roku, tzw. "rabinacki", na terenie którego znajduje się dziś Park Centralny nadal istnieje, ale jest przysypany piaskiem i gruzem! - mówi Tomasz Wiśniewski.

W latach 1952-1954 głównym architektem Białegostoku był inżynier, uznany architekt Michał Bałasz. To on przed ponad 60 laty zdecydował o zasypaniu cmentarza. Dokonał tego przy cichej akceptacji ówczesnych komunistycznych władz.

Bałasz wspomina, że po wojnie cmentarz był rozkradany i dewastowany, był miejscem na które wysypywano bezkarnie śmiecie, na którym piło się alkohol. Trzeba to było jakoś powstrzymać. Podjął więc decyzję o zasypaniu cmentarza, bo to był jedyny dla niego ratunek. Teraz uważa, że przyszedł czas, by go odkopać. Jego zdaniem, pod ziemią znajduje się około 1000 macew.

Pokaz filmu o godz. 18. W planach też dyskusja, którą poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski. Wezmą w niej udział m.in. Zbigniew Siwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej, uznany architekt Michał Bałasz, znany artysta rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk, Antoni Oleksicki, wieloletni Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku oraz Tomasz Wiśniewski, reżyser filmu. Wstęp wolny.

Organizatorzy wydarzenia to: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej i Zmiana Klimatu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

935 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39