Co podrożało w tym roku?

2015.02.17 00:00
Jak podaje Główny Urząd Statyczny, w styczniu 2015 roku ceny usług i towarów konsumpcyjnych były odrobinę niższe niż w grudniu, ale wyższe w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Sprawdź, za co zapłacimy więcej, a za co mniej.
Co podrożało w tym roku?
Fot: pixabay.com

O 0,7% więcej niż w grudniu zapłacimy za żywność i napoje bezalkoholowe. Wzrosły też ceny warzyw, owoców, mąki pszennej, ryb, owoców morza, tłuszczów roślinnych, makaronów, mleka, serów i jaj. Mniej wydamy natomiast na cukier, masło, mięso wieprzowe i drób.

Cieszyć mogą się osoby podążające za modą – na odzież wydadzą o 3,6% mniej niż pod koniec 2014 roku. Niższe są także towary i usługi związane z transportem. Spowodowane jest to w dużej mierze spadkiem cen na stacjach benzynowych. Tańsze są m.in. bilety na samolot.

Styczeń nie był dobrym miesiącem dla chorujących, którzy musieli wydać więcej niż miesiąc wcześniej za usługi szpitalne, stomatologiczne czy lekarskie. Podrożały też urządzenia oraz sprzęt terapeutyczny.

Minimalnie – o 0,3% - wzrosły ceny związane z mieszkaniem. Droższe jest
użytkowanie mieszkania czy domu, nośniki energii i usługi kanalizacyjne. Trochę więcej będą musieli wydać też ci, którzy urządzają swoje mieszkanie.
Podniesione zostały także ceny kosmetyków, ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej oraz niektórych usług kosmetycznych, pielęgnacyjnych i fryzjerskich. Droższe są także gazety i czasopisma.

Cieszyć mogą się fani nowinek technologicznych. Mniej zapłacą bowiem za sprzęt fotograficzny i audiowizualny.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1264 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39