Co powstanie przy ul. Lipowej? ZMK wynajmuje 2 lokale z potencjałem

2016.07.28 08:17
Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy walczyli o lokale przy ul. Lipowej. Teraz sklepy sukcesywnie przenoszą się do galerii handlowych. Przy reprezentacyjnej ulicy pojawiły się 2 wolne miejsca na prowadzenie działalności gospodarczej.
Co powstanie przy ul. Lipowej? ZMK wynajmuje 2 lokale z potencjałem
Fot: ZMK
To nieruchomość z potencjałem. 251 m2 przy Lipowej 18 czeka na najemcę

W zasobie Zarządu Mienia Komunalnego zwolniły się ciekawe nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o 2 duże lokale przy ul. Lipowej. ZMK ponownie chce je wynająć.

Pierwszy to były sklep z konfekcją przy ul. Lipowej 18. Nieruchomość ma aż 251 m2, mieści się w niedawno wyremontowanym ciągu kamienic.

Duży potencjał, spory czynsz

Przestrzeń po sklepie ma duży potencjał, ale jej wynajęcie to też duży wydatek. ZMK ustalił cenę wywoławczą na 45 zł za m2, co oznacza, że miesięczny czynsz przekroczy 11 tys. zł. Oprócz tej stawki, najemca będzie musiał - jak zawsze w przypadku lokali najmowanych od ZMK - uiszczać opłaty za ogrzewanie, wodę, energię elektryczną, odbiór ścieków i odpadów oraz płacić podatek od nieruchomości.

Dla przyszłego dzierżawcy ważne będzie, że lokal znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, a więc wszystkie prace adaptacyjne w częściach wspólnych będą wymagały jej zgody. Ponadto niewielką część zajmuje bankomat. Jeśli najemca będzie chciał, by tam pozostał, musi wyrazić na to zgodę, w przeciwnym razie zostanie usunięty.

ZMK nie wyłączył co prawda, jaka działalność gospodarcza nie może być prowadzona w nieruchomości. Wcześniej zdarzało się stosować zapisy, że przy ul. Lipowej nie może powstać np. salon sukien ślubnych (których przy tej ulicy jest i tak bardzo dużo) czy chińskie centrum handlowe. Miejsca centrotwórcze (to np. restauracje) mają jednak większą szansę, by metraż zająć. O wynajmie tylko w połowie zadecyduje zaoferowana w przetargu cena. W drugiej połowie będzie to ocena planowanej działalności gospodarczej i koncepcja aranżacji lokalu, a w przypadku gastronomii preferowana jest ogólnodostępna toaleta.

Nieruchomość zostanie wynajęta w drodze przetargu. Ten zaplanowano na 22 sierpnia. Kilka dni wcześniej należy wpłacić wadium w kwocie, nie bagatela, prawie 34 tys. zł. Już wtedy będzie wiadomo, czy znajdą się chętni, by zająć lokal.

W planach jest kilka przetargów

Inna ciekawa przestrzeń na prowadzenie działalności gospodarczej czeka na firmę po sąsiedzku - przy ul. Lipowej 16. Lokal ma 116 m2 i już wiadomo, że niedługo też ZMK będzie chciał go wynająć. Na razie zamieścił tylko taką informację na swojej stronie internetowej. Ogłoszenie o przetargu ma pojawić się wkrótce.

W najbliższy piątek (29.07) lokalni przedsiębiorcy mogą zaś starać się o wynajęcie mniejszych punktów. Na najemców czekają 2 miejsca na parterze przy ul. Bohaterów Getta 5: jedno o powierzchni 66 m2, drugie - 64,5 m2. Ponadto wolna jest niewielka (niecałe 18 m2) przestrzeń przy ul. Warszawskiej 13 oraz magazyn przy ul. Węglowej 8 (jego powierzchnia to 107,5 m2).

W przyszłości zainteresowanie może też wzbudzić zwolniona nieruchomość przy ul. Kilińskiego 13. W kondygnacja podziemnej (wejście od ul. Legionowej) jest w tej chwili wolnych 174 m2. Przetarg ma być ogłoszony wkrótce.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39