Co zobaczymy w Teatrze Dramatycznym po wakacjach? Plany na nowy sezon

2014.07.01 00:00
Spektaklem "Dziady", który uświetni obchody 70-lecia Teatru Dramatycznego, placówka rozpocznie nowy sezon. W planach także kilka innych premier, a także m.in. działania edukacyjne.
Co zobaczymy w Teatrze Dramatycznym po wakacjach? Plany na nowy sezon
Fot: Anna Dycha

Dyrektor Agnieszka Korytkowska-Mazur podsumowała ostatni sezon w Teatrze Dramatycznym. Jednocześnie zdradziła najbliższe plany.

Najpierw "Dziady", potem "Sońka"

Nowy sezon rozpocznie się od spektaklu "Dziady" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, który będzie miał premierę 27 września. Wydarzenie zaplanowano z okazji 70-lecia teatru. W październiku będziemy mogli obejrzeć monodram marka Tyszkiewicza - "Spragniony" oraz "Projekt Kolberg" z udziałem Transkapeli. W listopadzie z kolei "Migdały i rodzynki. Wieczór przy szabasowych świecach" oparty na żydowskich historiach z Białostocczyzny i Podlasia. Jak podkreśla Korytkowska-Mazur, to właśnie Podlasiu w dużej mierze będą poświęcone najbliższe projekty teatru.

Kolejne plany to spektakl "Czego nie widać" na podstawie tekstu Michaela Freyna, spektakl plenerowy "Bieżeńcy" (rozgrywać się będzie między Białymstokiem a Zubkami Białostockimi), projekt "Szeptuchy" i cztery spektakle w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych (pomysły proponują sami aktorzy teatru). W dalszej perspektywie - chodzi o marzec 2015 roku - znajduje się spektakl na podstawie powieści "Sońka" Ignacego Karpowicza. Trwają też rozmowy o wystawieniu spektaklu na podstawie powieści "Piwonia, niemowa, gesty" Krzysztofa Giedroycia.

Nie tylko Białystok

Białostocki teatr podejmuje współpracę z innymi placówkami, m.in. z Teatrem Polskim w Warszawie (w maju pokazany został tam spektakl "Momo", a w październiku obejrzymy "Szkołę żon"). Ze spektaklami pojedzie także na festiwale - Festiwal "Eye on Culture", Białołęcki Festiwal Komedii, Festiwal Szekspirowski. Rozwija także współpracę zagraniczną, m.in. z Teatrem Rimasa Tuminasa czy Domem Polskim w Wilnie, otrzymał również zaproszenia na festiwale w Delhi i Malmö.

Kontynuowane będą aktorskie "Pojedynki", Scena Inicjatyw Artystycznych, a także scena eksperymentalna. W planach "Dark room", czyli uruchomienie przestrzeni ze słuchowiskami oraz spektakl "Między nami dobrze jest" na podstawie Masłowskiej z udziałem seniorów.

Blisko 36 tys. widzów

Od września 2013 r. do czerwca 2014 r. teatr zagrał sześć premier: "Antyhona" (trwają rozmowy o realizacji spektaklu w ramach Teatru Telewizji), "Momo", "Tango Prohibicja", "Rewizor", "Emigranci" i "Shakespeare". Zrealizował również kilka projektów, m.in. Bajkowe Poranki, warsztaty twórczego pisania dla osób 60+, warsztaty teatralne, Lato w teatrze, lekcje teatralne, współpracował ze szkołami i ośrodkiem foniatrii. Podpisał także umowy z Akademią Teatralną i Uniwersytetem Muzycznym. Wśród projektów znalazły się też "Szekspir" (w jego ramach warsztaty i spektakl "Shakespeare") oraz Teatr Polska (pokazy "Czarnobyl. Last minute"). W teatrze pojawiły się nowe twarze - Mateusz Witczuk, Natalia Sakowicz, Piotr Szekowski i Katarzyna Siergiej (przeszła z Teatru Wierszalin).

W sezonie 2013/2014 Teatr Dramatyczny odwiedziło 35904 widzów (dla porównania przed rokiem było to 26928). Trzeba dodać, że są to uczestnicy wydarzeń biletowanych. Placówka zagrała 261 spektakli - l5 poza siedzibą (przed rokiem było ich 242).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1171 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39