Coraz więcej "kurierów" na granicy. Próbowali przewieźć niemal 50 migrantów

2023.04.03 09:51
W miniony weekend 228 cudzoziemców próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską. Ponadto w ręce pograniczników wpadło 8 pomocników, którzy przewozili aż 45 cudzoziemców.
Coraz więcej "kurierów" na granicy. Próbowali przewieźć niemal 50 migrantów
Fot: SG

Minionej doby (2.04) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 61 osób, wśród których byli m.in. obywatele Sri Lanki. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki Straży Granicznej w Czeremsze po pościgu zatrzymano 2 obywateli Gruzji, którzy przewozili 10 obywateli Afganistanu i obywatela Iranu. Ponadto zatrzymano 2 innych kurierów, obywateli Ukrainy. Pierwszy przewoził 3 Afgańczyków, a został zatrzymany przez pograniczników z Białowieży. Drugi wiózł jednego Afgańczyka, a wpadł na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych.

W sobotę (1.04) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 97 osób, w tym 39 cudzoziemców podchodziło pod barierę. Ostatecznie wycofały się na Białoruś na widok patroli polskich. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki Straży Granicznej w Białowieży za pomocnictwo zatrzymano obywatela Gruzji, który przewoził w samochodzie typu van 15 obywateli Afganistanu i obywatela Pakistanu oraz zatrzymano obywatela Mołdawii przewożącego 4 obywateli Jemenu.

W piątek (31.03) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 73 cudzoziemców m.in. obywateli Sudanu, Libanu i Egiptu. Za pomocnictwo zatrzymano 2 mężczyzn. Pierwszy, obywatel Ukrainy, wpadł na odcinku pod służbową odpowiedzialnością placówki SG w Michałowie - przewoził 7 Syryjczyków. Drugi kurier, obywatel Łotwy, próbował przewieźć 5 obywateli Iraku, ale zatrzymany został przez pograniczników z Narewki.

Wszyscy kurierzy usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostały wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu do kraju pochodzenia. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 164 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1651 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39