Coraz więcej migrantów na granicy. Wzrasta też liczba "kurierów"

2023.05.08 08:55
Podczas minionego weekendu 278 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Ponadto pogranicznicy zatrzymali 11 kurierów, którzy próbowali przewieźć aż 37 imigrantów.
Coraz więcej migrantów na granicy. Wzrasta też liczba "kurierów"
Fot: SG

Minionej doby (7.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 95 osób. Wśród nich byli m.in. obywatele Maroko, Sri Lanki. Tego dnia 19 cudzoziemców na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś.

Ponadto za pomocnictwo zatrzymano 5 kurierów. Pierwszy - obywatel Ukrainy wpadł na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki Straży Granicznej w Białowieży. Przewoził 6 Afgańczyków. Z kolei w rejonie Bobrownik wpadło 4 Ukraińców, którzy w swoich autach przewozili 5 cudzoziemców: 3 obywateli Etiopii i 2 obywateli Somalii.

W sobotę (6.05) polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 79 osób, m.in. obywateli Erytrei, Ghany. Tego dnia 17 osób na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową pograniczników z placówki SG w Krynkach, 4 osoby (2 obywateli Komory, obywatel Kongo i obywatel Mali) przeprawili się wbrew przepisom przez rzekę graniczną Świsłocz.

Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży zatrzymano obywatela Łotwy. Mężczyzna w busie usiłował przewieźć w głąb Europy Zachodniej 10 cudzoziemców (9 obywateli Afganistanu i 1 obywatela Iraku), którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

W piątek (5.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 104 cudzoziemców m.in. obywatele Algierii, Libanu. Wśród imigrantów, 30 osób na widok patroli polskich zawróciło na Białoruś. Tego dnia, aż 15 osób próbowało nielegalnie przedostać się do Polski przez rzekę graniczną Świsłocz. 7 Syryjczyków, 5 Afgańczyków i 3 obywateli Somalii zatrzymali pogranicznicy na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki SG w Bobrownikach.

Za pomocnictwo zatrzymano 5 osób. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową placówki SG w Narewce, 2 Ukraińców przewoziło 11 obywateli Afganistanu. Z kolei na odcinku pod ochroną pograniczników z Bobrownik, 2 Białorusinów przewoziło 5 Afgańczyków. Ponadto w rejonie Placówki SG w Michałowie obywatel Ukrainy przyjechał po odbiór nielegalnych imigrantów.

Wobec wszystkich kurierów oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat. Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku granicy z Białorusią zatrzymali już 260 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1729 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39