COVID-19. Czwarta dawka dla osób 12+

2022.09.15 12:13
Osoby powyżej 12. roku życia od piątku będą mogły przyjmować drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19.
COVID-19. Czwarta dawka dla osób 12+
Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

W ostatnich tygodniach można zauważyć wzrost zachorowań na COVID-19. Dlatego od piątku, osoby powyżej 12. roku życia będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą.

- Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw COVID19 drugą dawką przypominającą dla osób 12+, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Szczepienie czwartą dawką odbędzie się nowym preparatem, który jest ukierunkowany na mutację Omikron w wersji BA.1. Na wrzesień mamy zagwarantowane dostawy 4 mln preparatów, ok. 2 mln szczepionek Pfizera i 2 mln Moderny – dodał.

Do weekendu w kraju dostępnych będzie 2 mln dawek szczepionki – milion Moderny i milion Pfizera.

- Wprowadzamy szczepionki celowane w wariant Omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień – mówi prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak.

Jak zapewniał Cessak wyniki badań szczepionek adaptowanych do wariantu Omikton – wykazały, że są one całkowicie bezpieczne i skuteczne. Ewentualne działania niepożądane, które zostały zaobserwowane po podaniu szczepionek były "zbliżone do tych po szczepionkach pierwotnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe".

Od 22 lipca drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 mogą przyjmować osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby 12+ z obniżoną odpornością.

- Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań - mówi minister Niedzielski.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1249 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39