COVID-19 – sporo zmian. Będzie zniesionych większość restrykcji

2022.02.23 11:01
W środę (23.02) odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Politycy przekazali, że niebawem zostanie zniesionych większość covidowych restrykcji.
COVID-19 – sporo zmian. Będzie zniesionych większość restrykcji
Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Większość ograniczeń będzie zniesionych

- Pandemia COVID-19 towarzyszy nam już od 2 lat. Musieliśmy się w tym czasie zmierzyć z wyzwaniami, jakich nigdy do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać wiele nowych ograniczeń i zasad w życiu społecznym i gospodarczym – powiedział pemier Mateusz Morawiecki. - Można znieść część ograniczeń, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. Zmiany są przedyskutowane z radą ds. COVID-19, w której znajdują się specjaliści w tej dziedzinie - dodał.

Takie działania były już zapowiadane kilka tygodni temu, kiedy m.in. skrócono obowiązywanie kwarantanny.

Podjęto więc decyzję, że od 1 marca obowiązywać będą izolacja i kwarantanna dla współdomownika i kwarantanna przyjazdowa (dla osoby bez ważnego UCC). Wciąż będzie trzeba też nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

- Zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski - powiedział premier.

Jest mniej hospitalizacji

Morawiecki podkreślił jednocześnie, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Jednak widać, że Omikron jest dużo mniej śmiertelny i mniej osób wymaga hospitalizacji.

— Cały czas mamy kontynuację trendów spadkowych. Ten szczyt zakażeń, który był charakterystyczny dla fali omikronowej wyniósł blisko 60 tys. i mieliśmy świadomość, że nie są to wszystkie przypadki odnotowywane — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Cała sytuacja dotycząca nowych zakażeń w naszej ocenie nie przekłada się na bardzo dużą liczbę hospitalizacji.

Politycy zakładają, że po upływie kolejnych kilku tygodni można spodziewać się, że także obostrzenia o charakterze epidemiologicznym zostaną zniesione.

Urzędy będą funkcjonowały normalnie

W środę politycy poinformowali tez, że nie będzie już problemów z załatwieniem formalności w urzędach. Od środy dobiega końca praca zdalna w tych placówkach. Zniesiono też zalecenia, by w firmach i przedsiębiorstwach w miarę możliwości wysyłać pracowników do pracy zdalnej.

Politycy podkreślili, ze powrót do normalności w dużej mierze jest możliwy dzięki szczepieniom. Zachęcali też, by osoby, które jeszcze się nie zdecydowały, nie odwlekały tej decyzji.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

947 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39