"Cudowna" w Teatrze Dramatycznym. Będzie spektakl na podstawie książki Piotra Nesterowicza

2016.05.06 14:48
Teatr Dramatyczny wystawi spektakl na podstawie książki "Cudowna" Piotra Nesterowicza. Autor otrzymał za nią Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego. Premiera sztuki 11 czerwca.
"Cudowna" w Teatrze Dramatycznym. Będzie spektakl na podstawie książki Piotra Nesterowicza
Fot: Anna Dycha

"Cudowna" przypomina cud, który wydarzył się pod Białymstokiem - w Zabłudowie. Jadwiga miała czternaście lat, gdy ukazała jej się na łące Matka Boska. Był 1965 rok, władze walczyły z ludową religijnością. Na łąkę przybywali pielgrzymi z całej Polski, a milicja siłą rozganiała nielegalne zgromadzenie. Wierni pili "cudowną" wodę ze źródełka, a sanepid ich przymusowo hospitalizował z powodu podejrzenia duru brzusznego.

Wkrótce mieszkańcy Zabłudowa zwątpili w objawienie dziewczynki. Mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny, że nie postawiono na łące kościoła, że w czasie innych objawień Matka Boska powiedziała więcej niż u nich.

Dzięki zachowanym raportom SB Piotr Nesterowicz relacjonuje historię minuta po minucie. Rozmawia również z ponad 60-letnią Jadwigą.

Spektakl "Cudowna" ucieleśnia opisane w książce sytuacje, oddaje atmosferę wydarzeń, przede wszystkim jednak pozwala z bliska przyjrzeć się mechanizmowi, który sprawia, że zaczynamy knuć, plotkować, nienawidzić innego.

Adaptacja odbija się od reportażu za sprawą podlaskich baśni i przypowieści. Dzięki temu reportaż na scenie to historia uniwersalna, na oczach widza przeradzająca się w baśń. Czy też odwrotnie - z baśni wykluje się na scenie historia, o której ktoś sobie przypomni, że się wydarzyła naprawdę.

Spektakl wyreżyseruje Zuzanna Bojda, która jest także autorką adaptacji. Opieką artystyczną przedstawienie objęła Agnieszka Korytkowska-Mazur. Kostiumy przygotowuje Beata Bojda, a scenografię - Dominika Grzybek. Autorem muzyki jest Marcin Lenarczyk, za wizualizacje i reżyserię światła odpowiada Tomasz Ziółkowski. W spektaklu wystąpią: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Pietruska (gościnnie), Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski i Marek Tyszkiewicz.

Premiera "Cudownej" odbędzie się 11 czerwca na dużej scenie Teatru Dramatycznego.

Za reportaż "Cudowna" Piotr Nesterowicz otrzymał Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w 2015 r.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1426 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39