Czołg i armaty na Rynku Kościuszki. Ruszył Piknik Militarny [ZDJĘCIA]

2017.06.16 15:52
Gratka dla wszystkich miłośników militariów. Na Rynku Kościuszki pojawiły się wojskowe pojazdy i armaty. To znak, że rozpoczął się Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód".
Czołg i armaty na Rynku Kościuszki. Ruszył Piknik Militarny [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun
Przedsmak Pikniku Militarnego na Rynku Kościuszki

To już siódma edycja imprezy. Weźmie w niej udział ponad 700 rekonstruktorów. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie".

Atrakcje na rynku

Od rana na Rynku Kościuszki (od strony Archiwum Państwowego) można było obejrzeć i sfotografować się na tle wojskowych maszyn.

- Przywieźliśmy tu czołg Leopard 1A5, który cieszy się dużym zainteresowaniem - wylicza Wojciech Hernik, komendant Podlaskiego Pikniku Militarnego. - Ponadto na rynku stanęły dwie armaty z czasów II wojny światowej. Udostępniło je Muzeum Wojska w Białymstoku.

Oglądać można było również wojskowego hammera i jeep Willys.

Atrakcji nie brakowało też w Ogrodniczkach (teren dawnej żwirowni). Prezentowały się tam grupy rekonstrukcyjne. Ruszył także jarmark militarny.

Co jeszcze w programie?

Główną część imprezy zaplanowano w weekend (17-18.06). W sobotę o godz. 10.00 w Supraślu będzie można oglądać wystawę sprzętu wojskowego i pokazy grup rekonstrukcyjnych. O godz. 11.00 do Ogrodniczek wyruszy parada. Uroczyste otwarcie pikniku odbędzie się w południe. O godz. 15.30 zaplanowano spotkanie z gościem specjalnym - będzie nim Naval (były żołnierz Grom). O godz. 17.00 rozpocznie się rekonstrukcja potyczki zbrojnej (z wczesnego średniowiecza). W międzyczasie będzie można przejechać się pojazdami wojskowymi, obejrzeć pokazy dynamiczne służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych, zajrzeć na stoiska jarmarku militarnego. Atrakcją będzie możliwość zobaczenia ciężkiego współczesnego sprzętu wojskowego: czołgu Leoparda 1A5 i kołowego transportera Rosomaka.

Niedziela to ostatni dzień pikniku. W programie są m.in. pokazy wyposażenia i pokazy dynamiczne służb mundurowych, pokaz działania straży pożarnej i sprzętu pancernego. Zostaną wręczone nagrody w konkursie na najlepszą dioramę. O godz. 16.00 zaplanowano główną rekonstrukcję (z 1920 r.).

- Uczestniczyć w niej będzie czołg Renault FT-17, który grał w filmie "Bitwa Warszawska". Sprowadziliśmy go z Bydgoszczy - informuje Wojciech Hernik.

Jak dojechać na imprezę?

W weekend Białostocka Komunikacja Miejska uruchomi linię specjalną 113 kursującą do Ogrodniczek. Szczegóły: Na Piknik Militarny w Ogrodniczkach zawiezie specjalna linia BKM.

Jeżeli wybierzemy własne auto, trzeba je zaparkować w specjalnie wyznaczonym miejscu. Pomogą w tym strażacy. Obowiązywać będzie opłata parkingowa, która zostanie przeznaczona na zakup wozu strażackiego.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: VII Podlaski Piknik Militarny

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1613 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39