Czy 26 tys. kierowców wykorzysta ostrzeżenie? To ważne dla ich bezpieczeństwa

2019.08.05 07:37
Powoli dobiega końca akcja "Bezpieczny piątek". Tysiące kierowców powinno z niej skorzystać. Czy wyciągną jednak wnioski z tej lekcji?
Czy 26 tys. kierowców wykorzysta ostrzeżenie? To ważne dla ich bezpieczeństwa
Fot: pixabay.com

Akcja "Bezpieczny piątek" powoli dobiega końca

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są na półmetku wakacyjnych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych. W ramach prowadzonych działań "Bezpieczny piątek" kierowcy zostali poinstruowani o ryzyku na przejazdach kolejowych. Do tego były też dodatkowe kontrole kierowców, rowerzystów i pieszych. Podczas nich przypominano, jak należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych.

Wszystko po to, by wakacyjne wyjazdy były jeszcze bezpieczniejsze. W sumie kolejarze ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili 300 akcji.

- Łącznie 26 tys. kierowcom przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do 3,5 tys. dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - "Bezpieczne piątki" to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Takie żółte naklejki mogą uratować życie. Umieszczane są na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery "awaryjne". Wówczas dzwoniąc pod nr 112, należy podać numer skrzyżowania, dzięki czemu w tym miejscu możliwe jest szybkie wstrzymanie ruchu pociągów oraz wysłanie pomocy.

- Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach, by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch – podaje rzecznik PKP.

Winę często ponoszą sami kierowcy

Jak wynika ze statystyk, aż 99% zdarzeń przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Najczęstsze błędy, które popełniają, to: przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, ignorowanie znaku stop, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Niestety również rowerzyści i piesi często zachowują się nieodpowiedzialnie przechodząc pod opuszczonymi rogatkami czy omijając je.

W razie zagrożenia pomóc może Straż Ochrony Kolei

Podczas wakacji Straż Ochrony Kolei prowadzi więcej kontroli w pociągach i na stacjach. Częściej sprawdzane są służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. "dzikie przejścia", by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom.

Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1357 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39