Czy Białystok jest miastem przyjaznym seniorom? Zdania są podzielone [WIDEO]

2014.01.25 00:00
Rozrywek i zajęć dla seniorów w Białymstoku nie brakuje – organizuje je m.in. Akademia plus 50, Klub Seniora czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czy emeryci korzystają z możliwości, jakie dają im organizacje i stowarzyszenia? Na co narzekają seniorzy?
Czy Białystok jest miastem przyjaznym seniorom? Zdania są podzielone [WIDEO]
Fot: utw.uwb.edu.pl
Seniorzy podczas zajęć gimnastycznych

Ile pieniędzy dostają emeryci i renciści?

Według danych ZUS, przeciętna emerytura w województwie podlaskim w III kwartale 2013 roku wynosiła 1781 zł, a renta 1417 zł - z tytułu niezdolności do pracy oraz 1521 zł – renta rodzinna. Ogólnie średnia wysokość wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych w naszym województwie sięga 1694 zł. Czy te kwoty wystarczają seniorom na spokojne, godne życie w mieście?

- Jeśli ktoś ma wysoką emeryturę, a takich osób nie ma dużo, to żyje mu się dobrze. Natomiast przeciętny emeryt żyje skromnie – mówi 74-letnia białostoczanka.

- To emeryci najbardziej narzekają na finanse – bardzo wielu z nich po opłaceniu rachunków nie ma już pieniędzy na życie – dodaje 76-letni emeryt mieszkający w Białymstoku. - Miasto co roku podnosi podatki, np. gruntowe i nie pyta seniorów, czy ich na to stać.

Czy emeryci mogą korzystać z zajęć aktywizujących za darmo?

W Białymstoku od dłuższego czasu funkcjonuje m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, dzięki któremu seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

- Możliwości rozwoju na UTW jest wiele – począwszy od wykładów co dwa tygodnie na Wydziale Prawa, po muzea, zajęcia na Uniwersytecie Muzycznym, wycieczki i naukę czterech języków do wyboru – zapewnia prezes UTW Krystyna Szner. - Seniorzy mają dostęp do 20 różnych sekcji – m.in. artystycznych, sportowych, tanecznych, historycznych. Organizowane są też wycieczki piesze oraz zajęcia chóru, który liczy aż 35 osób.

Na UTW może zapisać się każdy, kto posiada emeryturę lub rentę i może sobie pozwolić na koszt rzędu 50 zł za wpisowe oraz składkę członkowską – 100 zł rocznie.

- Uniwersytet jest największą senioralną grupą ludzi – tworzy go prawie 600 osób – deklaruje Krystyna Szner.

Akademia plus 50 to organizacja pozarządowa non-profit, której głównym celem jest kulturalna i społeczna aktywizacja i integracja osób starszych, poprzez stymulowanie ich intelektualnego i fizycznego doskonalenia.

W zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Akademię może wziąć udział każdy. Czy za darmo?

- Kiedy nasze działania są finansowane ze środków publicznych w ramach realizowanych projektów, uczestnicy zwykle nie ponoszą żadnych kosztów. Natomiast między projektami odpłatność wynosi ok. 10 zł od uczestnika (z rabatem dla członków naszego stowarzyszenia) na pokrycie kosztów pracy prowadzących zajęcia – wyjaśnia Jolanta Wołągiewicz, prezes Akademii plus 50. – Warsztaty prowadzone przez wolontariuszy są całkowicie bezpłatne – np. rękodzieła w klubie Zenit czy kabaretowe w Zachęcie.

Klub Seniora działa w strukturach MOPR w Białymstoku – jest ośrodkiem wsparcia dziennego osób starszych.

Ośrodek organizuje m.in. różnego rodzaju zajęcia ogólnousprawniające, językowe, warsztaty muzyczne, kulinarne, czytanie poezji, naukę obsługi komputera, imprezy integracyjne (np. Dzień Babci i Dziadka, Karnawał na Białej), spacery i wycieczki.

W zajęciach organizowanych przez Klub może uczestniczyć każda osoba starsza mieszkająca w Białymstoku. Codziennie (od pn. do pt.) w ośrodku odbywają się 2-3 wybrane zajęcia. Takie spotkania są też okazją do rozmów, nawiązywanie nowych znajomości i pogłębianie przyjaźni.


Najbardziej znany senior w Sieci. 91-letni Antoni Huczyński na kanale YouTube zdradza swoje sposoby na długowieczność:


Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39