Dom

Czy domy prefabrykowane szkieletowe są przyszłością?

2016.05.16 08:01
Podstawową blokadą przed budową domu szkieletowego w Polsce jest... mentalność. Nieudolna adaptacja budownictwa szkieletowego zza oceanu narodziła wiele mitów. Dzisiejsze konstrukcje szkieletowe to nie jest ten sam budynek co 20-30 lat temu.
Czy domy prefabrykowane szkieletowe są przyszłością?
Fot: PCBP

Bezawaryjne przez min. 80 lat

Głównym kontrargumentem przed konstrukcją szkieletową jest jej zła opinia na temat trwałości. Przekonanie, że dom murowany jest stabilniejszy, mocniejszy i bardziej trwały. Według tej popularnej opinii, domy drewniane są bardziej narażone na zniszczenia i mają krótką żywotność. Jest to nieprawda, z uwagi na technologię aktualnie stosowaną przy wznoszeniu prefabrykowanych domów szkieletowych można stwierdzić, że nigdy nie budowano z tak dobrych materiałów, przy użyciu tak nowoczesnych technologii. Należy nadmienić, że szacunkowa bezawaryjna trwałość budownictwa szkieletowego to przynajmniej 80 lat.

Innym popularnym mitem jest niedostosowanie budownictwa szkieletowego do realiów Polskiego klimatu. To kolejny błąd. Wystarczy spojrzeć na budownictwo w Skandynawii. Tam duży odsetek budynków to budynki szkieletowe. Co warto podkreślić, kraje skandynawskie to także miejsce, gdzie buduje się obiekty wielorodzinne tzw. "bloki" ze szkieletu drewnianego. Konstrukcja budynku szkieletowego to mniejsza ilość mostków termicznych, do tego wykonana jest dokładnie, co sprawia, iż możemy utrzymać wewnątrz przyjazny mikroklimat przy niskich kosztach eksploatacji, nawet w surowym klimacie okołobiegunowym.

Ważny jest materiał

Surowce używane do budowy domów to przede wszystkim wyselekcjonowana tarcica. Drewno przed wbudowaniem w konstrukcję jest suszone i strugane komorowo oraz nadawana jest odpowiednia klasa wytrzymałościowa (najpopularniejsza i optymalna to C24), a także nowoczesne drewno klejone. Należy zwrócić uwagę, iż suszenie komorowe pozbawia drewno szkodników, zarodników grzybów i pleśni. Do tego struganie pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności wymiarów i ogranicza wtórny rozwój drobnoustrojów. Jest to gwarancją bezawaryjnej pracy przez lata.

Na co warto zwrócić uwagę? Warto przyjrzeć się, czy wykonawca używa tylko certyfikowanych materiałów, a do izolacji termicznej stosuje materiały tzw. "otwarte dyfuzyjnie", które pozwalają przegrodom "oddychać", czyli pozbywać się z wewnątrz nadmiaru wilgoci. Do takich materiałów zaliczają się wełna drzewna, zasyp celulozowy, a w popularnym wariancie także dobrej jakości wełny mineralne i skalne. Okoliczności pożaru są także zmarginalizowane, konstrukcja budynku przewiduje w jej newralgicznych punktach dodatkowe zabezpieczenia, ale zawsze należy pamiętać, iż to nie konstrukcja, a wyposażenie domu w szczególności narażone jest na pożar, a te jest takie same dla domu murowanego, jak i szkieletowego

Szybkie i dostosowane do preferencji

Największym atutem budownictwa szkieletowego jest możliwość prefabrykacji i szybkość budowy. Na dzień dzisiejszy fabryki domów są w stanie na życzenie klienta dostosować projekt do indywidualnych potrzeb. Co ważne, taki dom jest poddawany starannym obliczeniom konstrukcyjnym, a sama konstrukcja nie jest robiona na placu budowy, a w wysoce wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym. Finansowanie takiej budowy to także nie problem. Możemy tak określić zakres prac wykonawcy domu, iż w pierwszym etapie powstanie tzw. stan surowy zamknięty, a później dokonamy prac wykończeniowych.

Domy szkieletowe prefabrykowane są bezkonkurencyjne w stosunku do metod tradycyjnych, jeżeli chodzi o koszt wybudowania domu energooszczędnego przy zachowaniu najwyższych parametrów jakościowych. Takie domy są zdrowe oraz trwałe.

Więcej: pcbp.eu

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1104 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39