Czy piesi i kierowcy przestrzegają przepisów? Policja prowadzi kontrole

2022.01.21 09:10
Choć policja cały czas apeluje do pieszych o noszenie odblasków, ci nie zawsze się do tego stosują. W Podlaskiem w 2021 r. piesi brali udział w 86 wypadkach - 13 zginęło.
Czy piesi i kierowcy przestrzegają przepisów? Policja prowadzi kontrole
Fot: Podlaska Policja

W piątek (21.01) w całym województwie podlaskim, już od rana trwa akcja obserwacyjna. Policjanci w szczególności przyglądają się zachowaniom kierowców wobec pieszych i czy ci ostatni nie lekceważą swojego bezpieczeństwa.

- W 2021 roku piesi brali udział w 86 wypadkach, w których 13 pieszych zginęło, a 79 zostało rannych. Pieszy bezpieczny to pieszy widoczny zwłaszcza poza obszarem zabudowanym. Przypominamy, że tam piesi muszą mieć odblaski - przypomina Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Również w tym roku doszło już do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych:

- Przechodziła poza pasami, potrąciły ją dwa auta. Kobieta zginęła na miejscu;

- Tragedia na nieoświetlonej drodze. Nie żyje pieszy;

- Potrącił pieszą, gdy przechodziła przez pasy. Nie przeżyła.

Przypominamy, że od 1 czerwca 2021 r. piesi uzyskali pierwszeństwo na oznakowanym przejściu przez jezdnię jeszcze zanim ich stopa dotknie asfaltu. Dzięki temu mają się stać jeszcze mocniej chronieni.

W tym samym czasie ustawodawca nałożył na nich zakaz używania telefonów komórkowych lub innych urządzeń w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią.

Teraz pieszy, który w czasie wchodzenia na pasy lub przechodzenia po nich skorzysta z telefonu lub innego urządzenia, otrzyma 300 zł mandatu.

Z kolei za wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd pieszy dostanie 150 zł mandatu na przejściach dla pieszych i 200 zł w innych miejscach.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1092 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39