Czy powstanie nowa gmina - Grabówka? Głos w sprawie zabrał wojewoda podlaski

2024.04.05 13:34
Mieszkańcy Grabówki, Henrykowa, Sobolewa, Sowlan oraz Zaścianek już niedługo mogą mieć powód do świętowania. Starania o powstanie gminy Grabówka mają w końcu przynieść efekt - tak twierdzi wojewoda Jacek Brzozowski.
Czy powstanie nowa gmina - Grabówka? Głos w sprawie zabrał wojewoda podlaski
Fot: Krzysztof Zdanuczyk/PUW

To sprawa, która oficjalnie trwa co najmniej od roku 2015. Mieszkańcy terenów, które miałyby wejść w skład gminy Grabówka, domagali się pełnoprawnego podziału i nowej struktury terytorialno-administracyjnej. Jak podkreślał podczas czwartkowej (4.04) konferencji prasowej wojewoda podlaski, działania państwa, podjęte zgodnie z przepisami prawa, na które zostały poniesione koszty, zmierzały do tego, żeby spełnić oczekiwania mieszkańców, ale 28 grudnia 2015 roku trafiły do kosza. Teraz jednak ma to być naprawione.

Mieszkańcy walczą od lat

- Gmina Grabówka powstanie tak szybko, jak to możliwe – poinformował w czwartek Jacek Brzozowski. Wzięli w niej również udział mieszkańcy – członkowie grupy inicjatywnej, którzy od lat zabiegają o wydzielenie samorządu z Gminy Supraśl. Pracuje nad tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecny na konferencji poseł Krzysztof Truskolaski zaznaczył, że decyzja ówczesnej premier Beaty Szydło, wstrzymująca podział Gminy Supraśl, została oceniona przez Trybunał Konstytucyjny jako bezprawna.

- Od ponad 20 lat walczymy o własną gminę. Od tego czasu odbyły się dwa razy konsultacje i jedno referendum. Mieliśmy już powołanego pełnomocnika, który miał przygotować urząd do funkcjonowania z dniem 1 stycznia 2016 roku i nagle, zaledwie trzy dni wcześniej, rząd premier Szydło wydał rozporządzenie anulujące ten proces – mówił Radosław Sakowski z Grupy Inicjatywnej Gminy Grabówka.

Prace nad utworzeniem nowej gminy są zaawansowane

Jak mówił w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, prace nad utworzeniem nowej gminy już ruszyły. To Rada Ministrów, zgodnie z przepisami, ma ustalić jej granice, nazwę oraz siedzibę władz.

W skład nowej gminy miałyby wchodzić następujące miejscowości: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki.

MSWiA zwróciło się do Rady Miejskiej w Supraślu z prośbą o wydanie opinii dotyczącej podziału, na którą czeka do 12 czerwca 2024 roku, ale jej niewyrażenie nie zablokuje dalszych działań, o czym mówiła na konferencji Jadwiga Pogorzelska, radca prawny z Wydziału Nadzoru i Kontroli PUW.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1266 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39