Darmowa antykoncepcja i in vitro. Polska 2050 ma program dla kobiet

2023.03.15 15:42
W środę (15.03) działaczki Polski 2050 Szymona Hołowni przedstawiły program 10 priorytetowych działań, które partia chciałabym zrealizować. Wszystkie ukierunkowane są na zdrowie kobiet.
Darmowa antykoncepcja i in vitro. Polska 2050 ma program dla kobiet
Fot: Malwina Witkowska

Zdrowie kobiet priorytetem

Działaczki Polski 2050 zaprezentowały propozycje, które ich zdaniem mogą znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia pań.

- Dzisiaj przedstawiamy 10 propozycji kluczowych potrzeb kobiet, które powinny być priorytetem. W Polsce na 100 mężczyzn jest aż 107 kobiet. Jednak ich zdrowie od lat nie stanowi priorytetu w polityce zdrowotnej państwa - powiedziała Eliza Cybulko.

Zdaniem działaczek w każdym z powiatów powinno być dostępne ambulatorium opieki ginekologiczno-położniczej finansowane z budżetu państwa.

- W Polsce odnotowujemy najmniejszy odsetek urodzeń od czasów II wojny światowej. Nie zmieni się to, jeżeli nie zadbamy w pierwszej kolejności o zdrowie Polek. Podstawą tego jest ginekolog w każdym powiecie. Nie może być tak, że przy obecnym wykluczeniu komunikacyjnym kobiety muszą kombinować, aby dostać się do tak podstawowej opieki jaką jest ginekologia - zaznaczyła działaczka Polski 2050 Izabela Polecka. - Ponadto refundowanie leków hormonalnych powinno być podstawą, tak samo jak i dostęp do antykoncepcji ratunkowej - dodała Polecka.

Ginekolog dla nastolatek i edukacja seksualna

Kolejnym postulatem jest to, aby nastolatki mające ukończone 15 lat miały możliwość samodzielnego pójścia do ginekologa.

- Sytuacją paradoksalną jest to, że w Polsce młode dziewczyny od 15 r.ż. mogą świadomie i legalnie współżyć, a nie mogą samodzielnie pójść do lekarza ginekologa, by zadbać o siebie. W państwie wspierającym kobiety, przyszłe matki i partnerki, dostęp do takiej opieki powinien być samodzielny wraz z wkroczeniem w wiek legalnej aktywności seksualnej - stwierdziła Monika Drozdowska.

Co więcej, działaczki Polski 2050 uważają, że w każdej szkole powinna być rzetelna edukacja seksualna.

- Będzie to dobre dla obu płci, nie tylko kobiet. Jednak jest to ważne szczególnie dla dziewczyn, ponieważ nie zliczę, ile moich koleżanek opowiadało mi o sytuacjach skrajnie niebezpiecznych. Już w gimnazjum młode dziewczyny stają się obiektem seksualizacji i nie wiedziały jak się zachować, nikt im nie powiedział, jak mogą się bronić i czy w ogóle mogą. Edukacja seksualna jest niezbędna. Tak jak język polski, historia czy biologia - podkreśliła Monika Drozdowska.

Dofinansowanie in vitro i referendum ws. aborcji

Szczególną uwagę Polska 2050 chce zwrócić na opiekę kobiet podczas ciąży.

- Kolejną niezwykle ważną kwestią jest ciąża i narodziny dziecka, które są bardzo ważnym czasem w życiu wielu kobiet. Dlatego w tym okresie powinny być one objęte szczególną ochroną. Polska 2050 postuluje m.in. rozszerzenie wykazu refundowanych badań prenatalnych, a w razie konieczności również konsultacji genetycznych - naznaczyła Justyna Tomaszuk.

Zdaniem działaczek, konieczne jest także urealnienie wyceny porodu ze znieczuleniem, by zwiększyć jego dostępność. Z kolei kobiety, które urodzą martwe dziecko powinny być otoczone szczególną opieką. Nie tylko zresztą one, ale również ich rodziny.

- Po utracie ciąży kobieta powinna mieć zapewnioną oddzielną salę, która umożliwi odizolowanie od kobiet ciężarnych oraz godne przeżycie utraty dziecka. Ważna tu będzie również opieka psychologiczna oraz wskazanie grup wspierających i terapeutów - wyszczególniła założenia programu Justyna Tomaszuk.

Ponadto zdaniem działaczek Polski 2050 diagnostyka oraz leczenie niepłodności metodą in vitro powinny być bezpłatne i ogólnodostępne. Jeżeli chodzi o aborcję, partia chciałaby w tej sprawie oddać głos Polkom i Polakom w drodze referendum.

Opieka zdrowotna dla seniorek oraz kobiet zgwałconych

Działaczki partii postulują o otoczenie szczególną opieką zdrowotną seniorek oraz kobiet po przestępstwach seksualnych takich jak gwałty.

- Dziewczęta i kobiety powinny otrzymywać profesjonalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną, szczególnie wtedy gdy zostaną zgwałcone. Dlatego proponujemy poradnie leczenia następstw przemocy seksualnej - przekazała Eliza Cybulko.

Jeżeli chodzi o propozycje dla seniorek, Polska 2050 proponuje przede wszystkim wcześniejsze i dokładniejsze diagnozowanie chorób.

- Proponujemy stworzyć poradnię wieku dojrzałego, która zorientowana byłaby na poszukiwanie znamion wielochorobowości oraz szkodliwej terapii wielolekowej - dodała Cybulko.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

778 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39