Darmowe BiKeRy, doładowania kart miejskich. Zaczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu

2020.09.16 12:46
Od środy (16.09) zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Białymstoku. Organizowane będą konkursy i wiele atrakcji. Do wygrania m.in. doładowania kart miejskich. Władze miasta postanowiły również wydłużyć czas bezpłatnego przejazdu BiKeRem do 1 h.
Darmowe BiKeRy, doładowania kart miejskich. Zaczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu
Fot: Malwina Witkowska
Autobusy miejskie i "ogórek" na Rynku Kościuszki

„Zeroemisyjna mobilność dla każdego”

Jak co roku, Białystok uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT). Będzie trwał od 16 do 22 września.

- Warto dodać, że transport to nie tylko autobusy, ale również system BiKeRa, który udało się w tym roku, mimo pandemii uruchomić – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Poszczególne dni tygodnia zostały podzielone na różne segmenty tematyczne.

- Tegoroczna edycja tygodnia ze względu na Covid będzie miała trochę inny przebieg. Nie będzie festynów, imprez masowych, ale mimo tego spółki komunikacyjne, BKM i miasto przygotowało szereg atrakcji i wydarzeń – dodał Zbigniew Nikitorowicz.

Dzisiaj (16.06) na Rynku Kościuszki zostały ustawione 2 autobusy miejskie oraz jeden, zabytkowy „ogórek”. Będą ustawione do godz. 17.00. Pierwszymi zwiedzającymi byli uczniowie klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku.

Darmowe BiKeRy

W związku z trwaniem ETZT, miasto zdecydowało się wydłużyć darmowy czas przejazdu rowerami miejskimi. Wcześniej czas bezpłatnego wypożyczenia trwał 25 min - teraz wydłużono go do 1h.

- Można przez ten czas całe miasto okrążyć, w jedną i w drugą stronę – powiedział zastępca prezydenta.

BiKeRy z wydłużonym bezpłatnym czasem korzystania, będzie można wypożyczać do 22 września.

„Dzień w trampkach”

Podczas trwania tygodnia, będą organizowane różne konkursy.

- Jutrzejszy dzień (17.09) jest „Dniem w trampkach”. Chodzi w nim o to, by zachęcić wszystkich mieszkańców do przejścia się do pracy w trampkach, skorzystania z komunikacji miejskiej i udokumentowanie tego – powiedział dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop.

Nagrody dla zwycięzców będą w formie doładowań kart miejskich lub upominków rzeczowych.

Harmonogram pozostałych dni

Władze miasta każdego dnia chcą podkreślić pewne aspekty funkcjonowania mobilności.

- W piątek (18.09) będzie „Dzień Bezpiecznego Podróżowania”. Będziemy przypominali o tym, że istnieje obowiązek, ale i również zdrowy rozsądek podpowiada, że trzeba stosować maseczki w transporcie zbiorowym i te zasady będą przypominane. Tego dnia będzie również konkurs „Pozdrowienia dla kierowców” oraz konkurs „Selfie w maseczce”. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych – poinformował dyrektor BKM.

19 września jest „Dniem rowerów”. Ciekawym wydarzeniem będzie spotkanie z Adamem Zdanowiczem, konstruktorem indywidualnych i designerskich rowerów. Będą one wystawione na Rynku Kościuszki. W tym dniu odbędzie się również kolejna edycja biegu „Nocna Piątka”. Dodatkowo w Centrum Aktywności Społecznej odbędzie się akcja „Dbam o rower”, podczas której można zdiagnozować i naprawić rowery.

- W niedzielę Białystok będzie biegał. Jest to coroczna, kapitalna impreza, która skupia biegaczy z całej Polski. W ubiegłym roku były fenomenalne tłumy – dodał Bogusław Prokop.

W poniedziałek (21.09) będzie „Dzień zielonej przestrzeni Białegostoku”. Tego dnia mieszkańcy zobaczą smogobus, czyli samochód elektryczny straży miejskiej. Bada on stan jakości powietrza. Ponadto zorganizowany będzie konkurs fotograficzny nt. zielonego Białegostoku.

Dzień finałowy przypada we wtorek (22.09) - jest to europejski "Dzień bez samochodu", często nazywany również dniem bezpłatnego transportu publicznego. Tego dnia wszyscy będą mogli przejechać się autobusami każdej linii, nawet poza granicami miasta.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39