Dewastacja cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. Jest komunikat władz

2012.03.19 00:00
W nocy z niedzieli na poniedziałek (19.03) na nagrobkach i ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem pojawiły się faszystowskie symbole i antysemickie hasła.
Dewastacja cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. Jest komunikat władz
Fot: sxc.hu

"Tu jest Polska nie Izrael" - takie hasło wypisano się na tablicy informacyjnej umieszczonej na kirkucie w Wysokiem Mazowieckim. Na pomniku upamiętniającym wysokomazowieckich Żydów namalowano żółtymi i czerwonymi sprayami swastyki i powieszone gwiazdy Dawida. Swastykami dewastatorzy pokryli także ogrodzenie cmentarza i macewy nagrobków.

Wojewoda Maciej Żywno, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko raz starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński w specjalnym komunikacie przekazali, że "wyrażają najgłębsze oburzenie z powodu dewastacji cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. Zniszczenie pomnika, nagrobków, jak też muru okalającego cmentarz - to akt rasizmu zasługujący na najwyższe potępienie." W ich oficjalnym piśmie można również przeczytać, że "mieszkańcy województwa podlaskiego są dumni z wielokulturowości regionu, z dobrych relacji z zamieszkującymi go mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi. Akt dewastacji do jakiego doszło w Wysokiem Mazowieckiem zasługuje na absolutne społeczne potępienie." Przedstawiciele władz mają nadzieję, że sprawcy tego haniebnego czynu zostaną ukarani.

Jednocześnie burmistrz Wysokiego Mazowieckiego poinformował, że po ustaleniach z Gminą Żydowską w Warszawie, we wtorek (20.03) od rana rozpocznie się uprzątanie zniszczeń.

E.S.

1163 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39