Dlaczego GUS będzie zbierać dane rolników?

2020.06.10 16:34
Spis rolny przeprowadzany jest przez GUS ze względu na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Pozyskanie danych, które mogą być wykorzystane do analizy zmian to nie jedyny powód, dla którego realizuje się spis.
Dlaczego GUS będzie zbierać dane rolników?
Fot: pixabay.com
GUS zbiera dane rolników z wielu pwodów

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z 31 lipca 2019 4. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728).

Celem spisu rolnego jest dostarczenie informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej. Dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej, i społecznej wsi konieczne jest zebranie informacji o gospodarstwach rolnych, a także związanych z nimi gospodarstwach domowych.

Kolejnym powodem dlaczego przeprowadza się spis rolny jest pozyskanie danych, które mogą być wykorzystane do analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ostatnich 10-ciu latach.

Dane będą potrzebne również do aktualizacji operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

634 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39