Do matury pozostało tylko 20 dni. Jak się przygotować na ostatniej prostej?

2021.04.14 07:58
W tym roku matury rozpoczynają się 4 maja. W związku z zagrożeniem epidemicznym nie odbędą się egzaminy ustne, a przez naukę zdalną MEiN zdecydowało się okroić wymagany zakres. Co powinni zrobić maturzyści na kilkanaście dni przed egzaminem?
Do matury pozostało tylko 20 dni. Jak się przygotować na ostatniej prostej?
Fot: Pixabay

Warto uzupełniać arkusze

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie zadań oraz arkuszy maturalnych. W ten sposób nabierze się wprawy szczególnie, że pewne typy zadań i pytań powtarzają się na egzaminie w kolejnych latach.

Podczas rozwiązywania testów nie należy pomijać rzeczy, które mogą wydać się oczywiste. W ten sposób można zweryfikować swoją wiedzę, a także to nad czym należy jeszcze popracować.

Warto skupić się na kwestiach sprawiających trudności. Jeżeli czegoś się nie wie bądź nie rozumie, należy zerknąć do repetytoriów maturalnych lub poprosić nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienie.

Dobrą metodą nauki jest także powtarzanie w myślach, na głos lub pisemnie tego, co przed chwilą się przeczytało w podręczniku. Warto także robić notatki w formie pytań, na które pod koniec należy odpowiadać i zweryfikować czy rozumiemy i pamiętamy dane zagadnienie.

Telefon na bok

Skupiając się na nauce, należy odłożyć na bok wszelkie rozpraszacze takie jak telefon, wówczas będzie łatwiej przyswajać wiedzę. W przeciwnym razie, gdy co rusz się zerka na nowe wiadomości lub przegląda media społecznościowe, po dłuższym czasie można się zorientować, że nauka tkwi cały czas w tym samym miejscu.

W trakcie nauki ważne są także przerwy na odpoczynek. Stres i zmęczenie mogą skutecznie wpłynąć na jakość przyswojonej wiedzy. Dlatego, należy szczególnie w okresie przedmaturalnym odpocząć, wysypiać się, aby na samym egzaminie nie czuć przytłaczającego stresu i zmęczenia.

Przed egzaminem maturalnym nie wolno przede wszystkim skupiać się na najgorszych możliwych scenariuszach typu "nie zdam", "nie dam rady", "inni lepiej się przygotowali". W przypadku wszechogarniającego niepokoju warto o tym porozmawiać z bliskimi bądź przyjaciółmi.

Pomysł zaszczepienia maturzystów

Lewica kilkanaście dni przed egzaminem maturalnym, apeluje do rządu by jak najszybciej zaszczepić wszystkich maturzystów. Robert Biedroń, europoseł z Lewicy pod resortem edukacji apelował w poniedziałek (12.04), aby rząd przedstawił jasny i realistyczny plan przeprowadzenia matur. Jego zdaniem, niektórzy uczniowie mogą czuć się bardziej zestresowani w związku z obawą przed zakażeniem.

- Należy zaszczepić w trybie pilnym wszystkich podchodzących do matury. Żebyśmy mieli pewność, że się nie zarażą w całym tym procesie - apelował polityk. Dodał, aby mogłoby się to odbyć jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson.

W Polsce ponad 500 tys. nauczycieli zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1471 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39