Do Polski nadciąga Bestia ze Wschodu! Co to dla nas oznacza?

2024.01.03 16:50
Specjaliści przewidują, że w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku może dojść do silnego ataku zimy w całej Europie. Prognozy pogody na najbliższe dni zdają się to potwierdzać.
Do Polski nadciąga Bestia ze Wschodu! Co to dla nas oznacza?
Fot: Pixabay

"Bestią ze Wschodu" określane są bardzo mroźne, zimowe warunki atmosferyczne, których nośnikiem jest nadciągające ze wschodu powietrze. Specjaliści obawiają się, że w północnej części Europy, w styczniu może dojść do wystąpienia silnego ataku zimy.

Jak prezentuje się prognoza pogody na najbliższe dni w naszym województwie?

W najbliższą niedzielę (7 stycznia) temperatura powietrza w województwie podlaskim spadnie poniżej -10°C. W poniedziałek (8 stycznia) będzie jeszcze zimniej. W ciągu kolejnych dni mróz nie będzie już tak spektakularny, jednak na prawdziwe ocieplenie i wzrost temperatury powyżej 0°C będziemy musieli poczekać nawet do połowy lutego.

Napad Bestii ze wschodu, co go powoduje?

Brytyjskie służby meteorologiczne ostrzegają, że zgodnie z najnowszymi badaniami, w stratosferze - rejonie Bieguna Północnego, czyli na wysokości od 10 do 50 km nad powierzchnią Ziemi, pojawiło się bardzo duże ocieplenie. To zjawisko może zaburzyć działanie wiru polarnego. Mowa tu o układzie niskiego ciśnienia występującego nad biegunem. Osłabienie wiru może w ostateczności doprowadzić do silnego ataku zimy w Europie i Ameryce Północnej.

Specjaliści uspokajają jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ wystąpienie nagłego ocieplenia atmosferycznego w wyższych warstwach atmosfery nie zawsze musi oznaczać pojawienie się Bestii ze Wschodu. Zależne jest to także od zachowania prądów powietrznych. Na postawienie niepodważalnej teorii jest więc jeszcze za wcześnie.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl
1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39