Do roku szkolnego zostały 2 tygodnie. Ile kosztuje wyprawka?

2016.08.18 10:19
Dokładnie za 2 tygodnie uczniowie spotkają się w szkołach, aby wspólnie i uroczyście rozpocząć nowy rok. Do tego czasu każdy z nich musi skompletować wyprawkę. Sprawdziliśmy ceny artykułów w 3 sklepach: Auchan, Carrefour i Lidl.
Do roku szkolnego zostały 2 tygodnie. Ile kosztuje wyprawka?
Fot: Kamila Ausztol

Oferta prawdziwie różnorodna

Rodzice, którzy po raz pierwszy wybiorą się z dzieckiem na szkolne zakupy, mogą być zaskoczeni różnorodnością dostępnych artykułów, chociaż nie należy się jej spodziewać w każdym sklepie. W dyskontach takich jak Lidl czy Biedronka przybory szkolne dostarczane są w mniejszej ilości i szybciej wykupowane, więc nie zawsze klient może zapoznać się z pełną ofertą.

Wyprawkę szkolną "od ręki" można skompletować w supermarketach - Carrefour kładzie większy nacisk na producentów i zgodnie z tym kluczem budowane są stoiska, w Auchan na oddzielnych ekspozycjach znajdziemy: zeszyty, farby, segregatory czy długopisy.

Dzisiejsze szkolne wyprawki zostają poszerzone o szereg gadżetów m.in. z bajek i filmów (w tym roku popularne są "Gwiezdne wojny") czy świata sportu (seria produktów z Robertem Lewandowskim). Tradycyjnie jednak w każdym plecaku powinien znaleźć się piórnik, a w nim: długopis, ołówek, kredki, mazaki czy gumka, a także zeszyty i strój na wf, a u młodszych uczniów również blok rysunkowy lub techniczny, farby i plastelina. Choć ceny artykułów są dość niskie, po ich zsumowaniu z portfela rodziców ubywa kilkaset złotych. W ubiegłym roku, według CBOŚ - 262 zł.

Im oryginalnej, tym drożej

Plecaki w Auchan można nabyć już od 10,03 zł, w Carrefourze od 14,99 zł, a w Lidlu od 24,99 zł. Najdroższe są tornistry: w Auchan za tornister z motywem FC Barcelony zapłacimy 229 zł, w Carrefourze tornister dziewczęcy to wydatek rzędu nawet 239 zł.

Zdecydowanie tańsze są piórniki, których ceny zaczynają się już od 6,99 zł.

Ołówki i długopisy kosztują często mniej niż 1 zł, ale bardziej opłaca się kupić zestaw kilku lub kilkunastu - za komplet 25 długopisów zapłacimy w Lidlu 9,99 zł. Po 2 lub więcej sprzedawane są także gumki do ścierania - w Carrefourze 2 sztuki kosztują zaledwie 0,72 zł. Mazaki w 12 kolorach można nabyć od 1,99 zł (Carrefour), a kredki ołówkowe od 2,69 zł (Auchan). Trochę drożej jest w Lidlu - 12-kolorowe kredki kosztują 9,99 zł, jednak cena jest podyktowana rozpoznawalną marką producenta.

Na plastyce przydadzą się także blok i plastelina. Ceny bloków rozpoczynają się od 0,60 zł (Carrefour), 6 kolorów plasteliny kupimy zaś za 1,29 zł (Auchan). Obowiązkowymi elementami zawartości plecaka są także zeszyty. Za 16-kartkowy zeszyt zapłacimy 0,28 zł w Auchan, 0,39 zł w Carrefourze oraz 0,79 zł w Lidlu. 80-kartkowy zeszyt kosztuje odpowiednio 1,28 zł, 0,89 zł lub 1,89 zł. Licealiści oraz studenci chętniej wybierają zeszyty w formacie A4. Za 60 kartek w Auchan zapłacimy 2,42 zł, zaś w Carrefourze od 4,99 zł.

Na rynku dostępne są także zeszyty przedmiotowe, np. do chemii, języka polskiego czy religii. Ceny tych w miękkiej oprawie zaczynają się w Lidlu od 1,69 zł, tyle samo kosztują w twardej oprawie w Carrefourze, w Auchan to wydatek do 5,99 zł.

Producenci kuszą małych klientów kolorowymi opakowaniami, postaciami z bajek czy "magicznymi" właściwościami produktów (jak w przypadku ścieralnych długopisów czy specjalnej linii produktów dla leworęcznych). Rodzice muszą w planowaniu wydatków uwzględnić fakt, że nie zawsze najtańsze rzeczy zaspokoją potrzeby dzieci.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

1050 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39