Dobry start zawodników Dojlid na zagranicznym turnieju

2023.06.12 12:59
Tenisiści stołowi Dojlid Białystok wystąpili w weekend (10-11.06) na prestiżowym turnieju z serii WTT Youth Contender. Przedstawiciele podlaskiej drużyny w szwedzkim Helsingborgu nie zawiedli.
Fot: Dojlidy Białystok

Seria WTT Youth Contender jest międzynarodowym cyklem turniejów typu Pro-Tour, na których zmagają się najlepsi tenisiści stołowi kategorii młodzieżowych z całego świata. Tym razem w kadrze powołanej przez Polski Związek Tenisa Stołowego znalazło się 3 zawodników UKS-u Dojlidy Białystok: Alan Kulczycki, Michał Wandachowicz oraz Karolina Hołda. Ponadto w zawodach wystąpił także Ervin Uzialo powołany do startu przez Litewski Związek Tenisa Stołowego, co oznacza, że w Szwecji podlaski klub miał aż 4 swoich reprezentantów.

Zmagania w poszczególnych kategoriach wiekowych rozpoczynały się od fazy grupowej, z której do etapu pucharowego awansowało dwóch najlepszych zawodników. Karolina Hołda, Alan Kulczycki oraz Michał Wandachowicz z powodzeniem przebrnęli przez swoje grupy i awansowali do fazy pucharowej, zaś Ervin Uzialo na tym poziomie zmagań musiał niestety pożegnać się z turniejem.

Co działo się dalej? W pierwszym meczu drabinki Michał Wandachowicz pokonał Szweda Olle Haana Stahla, ale w kolejnej rundzie uległ przedstawicielowi Rumunii (Iualian Chirita), zajmując ostatecznie 17. miejsce. O jeden etap dalej zaszedł Alan Kulczycki. Dzięki wygraniu swojej grupy w pierwszej rundzie fazy pucharowej otrzymał on "wolny los", po czym w drugiej rundzie pokonał 3:0 Włocha Daniela Spangolo. W meczu o awans do ćwierćfinału Kulczycki przegrał 1:3 z Alanem Kurmangalievem z Kazachstanu, plasując się tym samym na 9. pozycji.

Największym sukcesem pochwalić się może Karolina Hołda. W pierwszym starciu fazy pucharowej zawodniczka ta uporała się bez problemu z Rumunką Alesią Sferleą, nie tracąc w pojedynku żadnego seta, a w rundzie drugiej Hołda pokonała 3:1 Japonkę Shiki Kusakabe, co było nie lada zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zdecydowanie wyższą pozycję rywalki na liście startowej. W ćwierćfinale turnieju Karolina stoczyła zacięty bój z Francuzką Elisą Pujol. Dziewczyny do rozstrzygnięcia potyczki potrzebowały aż pięciu setów, ale lepsza w końcówce okazała się jednak przeciwniczka, wygrywając 11:9. Karolina Hołda zakończyła zatem zawody na 5. miejscu, co jest oczywiście kapitalnym wyczynem.