Docenione kolejny raz. Muzeum Pamięci Sybiru zdobyło prestiżową nagrodę

2024.03.27 15:27
Z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej magazyn Rzeczpospolita wyróżnił samorządy, które dokonały u siebie najbardziej spektakularnych zmian w tym czasie. Wśród laureatów w kategorii „społeczeństwo” znalazł się Białystok, doceniony za utworzenie Muzeum Pamięci Sybiru. To nie pierwszy raz, kiedy Miasto jest nagradzane za realizację tej inwestycji.
Docenione kolejny raz. Muzeum Pamięci Sybiru zdobyło prestiżową nagrodę
Fot: UM Białystok

Podczas uroczystej gali pod hasłem „Samorządy Rzeczypospolitej – 20 lat Polski w UE” wręczonych zostało 25 wyróżnień, w tym aż 15 stanowiły nagrody za „unijne inwestycje 20-lecia”. W kategorii „społeczeństwo” za wybudowanie siedziby Muzeum Pamięci Sybiru nagrodę otrzymało Miasto Białystok. Znalazło się w tym gronie wraz z samorządami Łodzi, Bydgoszczy i województwa wielkopolskiego.

– Po raz kolejny jestem dumny z tego, co reprezentuje, jaką działalność i w jakim miejscu prowadzi Muzeum Pamięci Sybiru. Mam ogromną satysfakcję z realizacji tej inwestycji. To już kolejny raz, po przyznaniu nagrody Rady Europy, Muzeum Pamięci Sybiru zostało dostrzeżone i docenione – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Europejskie wyróżnienie

W grudniu 2023 r. Muzeum Pamięci Sybiru zostało docenione przez obradującą w Strasburgu Komisję Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Białostocka placówka zdobyła prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 (EMYA – European Museum of the Year Award).

Jest to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1472 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39