Dom

Domy przyjazne środowisku. W Choroszczy staną energooszczędne i ekologiczne budynki

2021.03.04 12:34
Burmistrz Choroszczy wraz z przedstawicielami Polskich Domów Drewnianych i dyrektorem handlowym Unihouse symbolicznie wbili szpadel na inwestycji w Choroszczy. Powstanie tam w sumie 11 budynków przyjaznych dla środowiska.
Domy przyjazne środowisku. W Choroszczy staną energooszczędne i ekologiczne budynki
Fot: mat. prasowe

Ograniczenie śladu węglowego

W Choroszczy powstanie 10 budynków jednorodzinnych oraz jeden budynek usługowy. Całość inwestycji zostanie zrealizowana w oparciu o technologię prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co gwarantuje m.in. ograniczenie śladu węglowego oraz zapewnia szybkość budowy.‬‬

– Zgodnie z naszą filozofią, budujemy domy, które będą zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zdrowe dla mieszkańców. Dzięki zastosowaniu drewna, jedynego w pełni odnawialnego budulca oraz wykorzystaniu prefabrykacji, budynki będą ekologiczne i energooszczędne. Symboliczne wbicie łopaty na inwestycji to zawsze ważny moment. Od tej chwili oficjalnie odmierzamy czas do przekazania kluczy mieszkańcom – informuje Andrzej Schleser, członek zarządu ds. handlowych Polskich Domów Drewnianych.

Aktualnie na ul. Rybackiej w Choroszczy trwają prace przygotowawcze pod płyty fundamentowe.

Krótszy czas budowy

Jednorodzinne budynki powstają w oparciu o szkielet drewniany, wykonany z drzew iglastych.

- Konstrukcja domów powstaje w naszej fabryce w Bielsku Podlaskim. Na placu budowy prowadzony będzie już tylko ostateczny montaż i wykończenie budynków. Dzięki optymalizacji procesu produkcyjnego, w porównaniu do technologii tradycyjnej, czas pracy na budowie skróci się nawet o połowę. Tego typu budownictwo świetnie sprawdza się w krajach skandynawskich. Mamy nadzieję, że przekonamy też naszych rodaków, że nowoczesne, prefabrykowane budownictwo drewniane jest bezpieczne i przyjazne środowisku – uważa Roman Jakubowski, dyrektor handlowy Unihouse S.A.

Domy w Choroszczy powstaną w standardzie energetycznym obowiązującym od stycznia 2021 r. Nowe parametry gwarantują, że budynki będą m.in. dobrze izolowane termicznie. W elewacji zostanie zastosowana wełna mineralna, która sprawdza się lepiej niż styropian. Ponadto w budynkach zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i ma pozytywny wpływ na zdrowie poprzez regulacje poziomu wilgotności powietrza. Zakończenie budowy planowane jest pod koniec bieżącego roku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

918 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39