Dr Adam Musiuk nowym Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

2024.01.23 12:48
Nowym Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków został dr Adam Musiuk. Zastąpił na tym stanowisku prof. Małgorzatę Dajnowicz, która piastowała swój urząd przez ostatnie 6 lat.
Dr Adam Musiuk nowym Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków
Fot: musiuk.pl
Adam Musiuk do tej pory był m.in. zastępca prezydenta Białegostoku

Przedstawiając nowego konserwatora, wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, że zależy mu, aby uwaga skupiała się na wszystkich trzech osobach, którym powierzona została piecza nad dziedzictwem regionu. – Pozwolę sobie wyrazić opinię, że jak sięgam pamięcią, tak mocnej merytorycznie ekipy w tym urzędzie nie było – dodał.

Kim jest nowy PWKZ?

Dr Adam Musiuk jest architektem, wykładowcą akademickim związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej. Praca z zabytkami i dziedzictwem kulturowym regionu nie jest dla niego nowością – od 1998 roku zajmował się pracami konserwatorsko-budowlanymi przy Monasterze w Supraślu, był też doradcą podczas tworzenia supraskiego Muzeum Ikon. Przez ostatnie pięć lat pracował jako zastępca prezydenta Białegostoku, nadzorujący architekturę i politykę przestrzenną miasta.

Współpracownicy Adama Musiuka

Jego zastępcą będzie prof. Karol Łopatecki, historyk i prawnik z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą właśnie historii regionalnej i dziedzictwa kulturowego regionu; jest ponadto znawcą historii wojskowości i prawodawstwa wojskowego epoki nowożytnej.

Trzecią osobą wspomnianej ekipy jest powołany kilka dni wcześniej pełnomocnik wojewody ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, prof. Jerzy Urwanowicz, który ma wspierać konserwatorów w ich pracy.

- Powołując konserwatora, poleciłem mu jednocześnie jak najpilniejsze rozwiązanie dwóch najbardziej palących obecnie kwestii – mówił wojewoda Jacek Brzozowski podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek 23 stycznia. – Pierwsza z nich to decyzja dotycząca instalacji ogrzewania w białostockiej Bazylice. Druga – to rozwiązanie sporu, toczącego się wokół planów budowy kaplicy w Michałowie. Decyzje te powinny zapaść dużo wcześniej – niestety, tak się nie stało.

Będzie audyt

Wojewoda polecił jednocześnie nowemu konserwatorowi przeprowadzenie wstępnego audytu. Zapowiedział, że już 30 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie, na którym przedstawione zostaną priorytety pracy konserwatorów i pełnomocnika.

- Dziś chciałbym zaznaczyć, że bardzo zależy mi, aby zabytki jak najbardziej mogły służyć ludziom – mówił z kolei Adam Musiuk. – Nie chciałbym, aby nasze dziedzictwo zamykane było w gablotach, należy tym obiektom umożliwić nowe życie. Potrzebne jest również szersze otwarcie urzędu konserwatora na ludzi, ich oczekiwania i potrzeby.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1364 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39