Dwa podwórka zostaną odnowione w ramach miejskiego konkursu

2017.05.27 09:06
Mieszkańcy nieruchomości przy ul. Zagórnej 17 i Lipowej 16 w Białymstoku jeszcze w tym roku zyskają nowe podwórka. Inwestycje będą możliwe dzięki finansowaniu w ramach programu "Nasze Podwórko".
Dwa podwórka zostaną odnowione w ramach miejskiego konkursu
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak
Tak wygląda obecnie odnowione podwórko przy ul. Włókienniczej 17

Co roku miasto wspiera wybrane projekty rewitalizacji miejskich podwórek. Program "Nasze Podwórko" jest realizowany przez Zarząd Mienia Komunalnego. Maksymalna kwota łącznego dofinansowania na każdy rok wynosi 300 tys. zł. W 2017 roku przejdą metamorfozę dwa miejsca – na osiedlach Dziesięciny i Centrum. To najlepsze projekty z czterech zgłoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe z udziałem gminy Białystok.

Projekt przy ul. Zagórnej obejmuje budowę placu zabaw i placu rekreacji seniora. Miejsce zabaw dla dzieci będzie ogrodzone. Będą one mogły korzystać z ławek, piaskownicy i urządzeń do zabawy, takich jak huśtawki, karuzela, bujak, tablica do pisania i inne. Planowane są dodatkowe nasadzenia drzewek ozdobnych. W strefie dla seniorów wokół istniejącego już klombu planowana jest ścieżka spacerowa, a obok ma powstać placyk ze stolikiem do gry w szachy i chińczyka oraz obustronnymi ławkami.  

Na nowym podwórku przy ul. Lipowej znajdą się: strefa wypoczynku, plac zabaw i wiata rowerowa. W ramach realizacji projektu powstaną nowe nawierzchnie i zamontowane zostanie oświetlenie (lampy solarne). Mieszkańcy zyskają nowe siedziska, stoliki rekreacyjne, kosze na śmieci, donice na zieleń ozdobną. Na placu zabaw pojawi się huśtawka, piaskownica i zjeżdżalnia. Wiata rowerowa pomieści 10 stanowisk do parkowania. Zagospodarowanie przestrzeni obejmie nową roślinność. Ponadto w części parkingu zostanie wymieniona i utwardzona nawierzchnia z płyt ażurowych.

– Nowe podwórka zyskają nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim na funkcjonalności. Takie projekty świadczą o pomysłowości i zaangażowaniu lokalnych społeczności. Inicjatywy odmieniające nasze najbliższe otoczenie warto wspierać i miasto zawsze się ku temu skłania – mówi zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Miejski program "Nasze Podwórko" został zainicjowany w 2015 r. Jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy Białystok, które chcą zmienić wygląd i funkcje swoich podwórek. W ramach programu powstały podwórka przy ul. Bema i Włókienniczej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1247 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39