Dwupasmowy wiadukt nad torami. Wykonawca może zaczynać prace

2020.05.11 13:20
Lada dzień będą mogły ruszyć prace przy budowie dużego wiaduktu nad torami. Powstanie on w obwodnicy Uhowa. W poniedziałek (11.05) podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.
Dwupasmowy wiadukt nad torami. Wykonawca może zaczynać prace
Fot: Arkadiusz Świentochowski

"Spinka" dwóch inwestycji

Wiadukt w okolicy Uhowa właściwie spina dwie inwestycje. To brakujący element w ciągu nowo budowanej obwodnicy, która została zrealizowana w ramach sporego przedsięwzięcia na drogach wojewódzkich nr 682 i 681. Chodzi dokładnie o odcinek Markowszczyzna – Roszki Wodźki z obejściem Markowszczyzny, Turośni Dolnej, Uhowa, Łap, Płonki Kościelnej oraz wsi Roszki Wodźki.

Wiadukt powstaje jednak w ramach w ramach innego dużego projektu, a mianowicie prac na linii kolejowej E75 Czyżew – Białystok, które prowadzi PKP.

- Będzie to inwestycja niejako wyprzedzająca przed robotami torowymi - mówi Ireneusz Merchel prezes zarządu PKP PLK. - Ta inwestycja wpisuje się w program bezkolizyjnych połączeń drogowych przy skrzyżowaniu z linią kolejową. Sama linia jest projektowana i modernizowana dla ruchu do 200 km na godzinę - informuje.

Nie będzie skrzyżowań na poziomie szyn

Prezes PKP ma nadzieję, że budowany wiadukt nad torami powstanie bardzo szybko, jeszcze w tym roku. Sama inwestycja na torach planowana jest zaś na lata 2020 - 2023. W jej ramach zaprojektowane jest m.in. przejście podziemne, które umożliwi dojście do peronów i przystanków. Te wraz z wiaduktem znacząco przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w okolicach Uhowa.

- Tak zmodernizowanych obiektów na odcinku od Czyżewa do Białegostoku będzie 33. Na całym odcinku od Czyżewa do Białegostoku nie będzie skrzyżowań na poziomie szyn - podkreśla prezes PKP.

- Nasz region jest teraz wielkim placem budowy kolei - komentuje wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś i przypomina, że inwestycja, którą uzupełni wiadukt to jedna z dwóch dróg w województwie podlaskim i we władaniu województwa, która ma dwa pasy ruchu.

- Staramy się to robić w standardzie dróg prawie ekspresowych - mówi Olbryś.

6 mld zł na inwestycje kolejowe

Wykonawcy prac na torach na linii E75 Czyżew – Białystok wciąż nie wybrano. Już dwukrotnie pojawiły się odwołania do rozstrzygnięcia przetargu. Obecnie drugie z nich jest w Krajowej Izbie Odwoławczej.

W tej chwili na inwestycje w Krajowym Programie Kolejowym jest 76 mld zł, z czego na te w województwie podlaskim 6 mld zł.

Wykonanie wiaduktu będzie kosztowało 12 mln zł brutto. Pracami zajmie się firma Budrex.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

952 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39