Działają ponad granicami dla bezpieczeństwa i zdrowia. Porozumienie Podlasia i Grodna

2017.05.17 16:30
W środę (17.05) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podpisał porozumienie z Zarządem Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Instytucje ubiegają się o unijne fundusze na projekty dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Działają ponad granicami dla bezpieczeństwa i zdrowia. Porozumienie Podlasia i Grodna
Fot: Dorota Mariańska
Andrej Aleksandrowicz Striżak z Białorusi oraz prof. Marcin Moniuszko - prorektor ds. Nauki UMB

Zawarcie porozumienia to ważny krok w rozwoju współpracy woj. podlaskiego i Obwodu Grodzieńskiego. W tym przypadku współpraca ta dotyczy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jest też niezbędna w kontekście starań o środki z Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Krótko mówiąc, 6 podlaskich placówek, ubiegając się o fundusze, razem z partnerami z Białorusi złożyło tzw. fisze projektowe wspólnych działań, które zostały ocenione pozytywnie i przeszły do drugiego etapu konkursu o transgraniczne pieniądze. W środę przedstawiciele podlaskich i grodzieńskich placówek ochrony zdrowia, poza podpisaniem porozumienia, dopracowywali szczegóły projektów podczas spotkań zorganizowanych w Białymstoku.

- Byłoby wysoce nierozsądne, gdybyśmy nie chcieli ze sobą współpracować. Łączy nas bardzo wiele, łączy nas wspólny region i po prostu musimy tę okazję wspólnie wykorzystać – mówi
prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Współpraca między UMB a Zarządem Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego (pod który podlegają partnerskie placówki z Białorusi) to także wymiana doświadczeń naukowych i zawodowych oraz kadry, organizacja wspólnych konferencji, szkolenia pracowników, a także wdrażanie nowych metod leczenia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39