Dzień kobiet - doskonała okazja do świętowania. A jak wygląda portret kredytowy Polki?

2020.03.08 08:02
8 marca tradycyjnie już obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Panie najczęściej otrzymują kwiaty, czekoladki, vouchery czy zaproszenie na kolację lub do teatru. Warto sprawiać im radość. Z tej okazji również przyglądamy się nieco aktualnej sytuacji kredytowej Polek.
Dzień kobiet - doskonała okazja do świętowania. A jak wygląda portret kredytowy Polki?
Fot: pixabay.com

Święto każdej pani

Zaczęło się w 1910 roku i niezmiennie trwa do dzisiaj. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony 8 marca (w większości krajów) jako uczczenie pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. W Polsce jednak najczęściej kojarzy się z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, często w towarzystwie rajstop czy kawy.

Data jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie na początku marca odbywały się rzymskie obchody Matronaliów, czyli święta macierzyństwa, płodności oraz pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty, a także spełniano ich życzenia.

Obecnie panie w Polsce zwykle otrzymują w prezencie słodycze oraz kwiaty, coraz częściej również pojawiają się perfumy, bielizna, vouchery na zabiegi czy wycieczki. Popularne są także zaproszenia na kolację, do teatru czy kina. Najważniejsze, co można podarować kobiecie, to uwaga oraz czas. To jest najcenniejsze w obliczu pędzącego życia i licznych obowiązków. Warto zatem chociaż na chwilę zatrzymać się i pamiętać o bliskich paniach.

Portret kredytowy Polki 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet publikujemy również krótką analizę Biura Informacji Kredytowej odnośnie tego, jak obecnie wygląda portret kredytowy Polki.

Na koniec stycznia 2020 roku wśród wszystkich kredytobiorców i pożyczkobiorców blisko 51% to Polki (7,87 mln), które posiadały 14,14 mln czynnych zobowiązań - kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, kart kredytowych oraz limitów kredytowych - na łączną kwotę do spłaty 314,24 mld zł.

Warto przy tym podkreślić, że kobiety lepiej od mężczyzn radzą sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań. W grupie 1,12 mln kredytobiorców opóźniających się o ponad 90 dni ze spłatą kredytu, kobiety są w mniejszości, stanowiąc 45%.

Analizując przekrój wiekowy Polek posiadających czynny produkt kredytowy, można zauważyć duże zróżnicowanie. Najbardziej ukredytowione są panie wieku 35-44 lata - stanowią one 58,9% posiadających kredyt lub pożyczkę. One też posiadają najwięcej produktów kredytowych o łącznej wartości do spłaty 127,0 mld zł., co stanowi 40,4% zadłużenia kredytowego wszystkich pań. Średnia kwota do spłaty w tej grupie wynosi 70,4 tys. zł.

- Na taką strukturę ukredytowienia wpływ ma kilka czynników, m.in. wiek określający najwyższą aktywność zawodową, a tym samym najwyższe dochody i najwyższą zdolność kredytową. Ponadto w tym wieku występują największe potrzeby konsumpcyjne, choćby związane z utrzymaniem rodziny, oraz mieszkaniowe, często realizowane ze wsparciem kredytowym - tłumaczy prof. Waldemar Rogowski - Warto podkreślić, że grupa ta charakteryzuje się terminowym regulowaniem swoich zobowiązań - udział kredytów opóźnionych w tej grupie wynosi ok. 6%, podczas gdy młodsze panie, w wieku 18-24 lata, mają udział w opóźnieniach ponad 10%, a nieco starsze (45-54 lata) 6,3%.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet życzymy Paniom wszystkiego najlepszego!

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1529 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39