Dzień św. Patryka obchodzą także Białostoczanie

2011.03.17 00:00
W Irlandii 17 marca jest dniem wolnym od pracy z okazji święta patrona zielonej wyspy - św. Patryka. Od kilku lat, ten dzień zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Nie ze względu na chrześcijańskiego misjonarza, a strumienie zielonego napoju chmielowego, serwowanego w pubach.
Dzień św. Patryka obchodzą także Białostoczanie
Fot: sxc.hu

Co ciekawsze, tradycja picia piwa nie jest typowo irlandzkim zwyczajem. Wprowadzili go potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. Rodowici mieszkańcy wyspy świętują Dzień św. Patryka raczej przy szklance whisky.

17 marca najważniejszym kolorem jest zielony, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu Irlandii i barwy koniczyny - głównego symbolu święta. Według legendy św. Patryk wykorzystał roślinę, by wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to możliwe, że są trzy osoby boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.

Hasłem przewodnim dnia są słowa "Wszyscy chcą być Irlandczykami w Dzień św. Patryka". W związku z tym, na całym świecie odbywają się zabawy w pubach i parady. Zobacz, jakie atrakcje proponują białostockie lokale i puby

MAG

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39