Dziś na Rynku Kościuszki koncert poświęcony sybirakom

2010.09.09 00:00
W czwartek (9.09) o godz. 19, w przeddzień jubileuszowego, 10. Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru na Rynku Kościuszki odbędzie się Koncert Pamięci poświęcony sybirakom oraz Marianowi Jonkajtysowi - inicjatorowi białostockiego marszu.
Dziś na Rynku Kościuszki koncert poświęcony sybirakom
Fot: Wojciech Zalewski
W sierpniu na Rynku Kościuszki wystąpili podlascy filharmonicy z "Rapsodem o Cudzie nad Wisłą"

Marian Jonkajtys (1931-2004) w 1941 r. wraz z rodziną został wywieziony do Kazachstanu, a rok wcześniej stracił z rąk Sowietów ojca i brata. Po powrocie z deportacji osiadł z matką w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza. Następnie był tam wykładowcą i asystentem. Po ogłoszeniu stanu wojennego zajął się rzemiosłem artystycznym. Po reaktywacji Związku Sybiraków pisał wiersze, w większości poświęcone męczeństwu polskich zesłańców. Najbardziej znanym jest "Marsz Sybiraków" - oficjalny hymn Związku Sybiraków - porównywany do słynnych "Czerwonych Maków" Refrena czy "Karpackiej Brygady" Hemara. Do większości sybirackich pieśni Mariana Jonkajtysa muzykę skomponował Czesław Majewski.

W czwartkowym koncercie na Rynku Kościuszki wiersze poświęcone sybirakom autorstwa Mariana Jonkajtysa i innych poetów wykona Jerzy Zelnik, przy fortepianie zasiądzie zaś sam Majewski. W drugiej części koncertu usłyszymy Requiem Michaela Haydna, młodszego brata Josepha Haydna. Łomżyńską Orkiestrą Kameralną i Katedralnym Chórem Carmen dyrygować będzie Bożena Bojaryn-Przybyła. W partiach solowych usłyszymy: Kirę Boreczko, Piotra Olecha, Rafała Grozdewa i Mirosława Borczyńskiego.

E.S.

1570 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39