Dzisiaj obchodzimy Wszystkich Świętych

2019.11.01 08:01
1 listopada, z okazji Wszystkich Świętych, tradycyjnie już udamy się na cmentarze, żeby na grobach naszych bliskich postawić znicze i kwiaty.
Dzisiaj obchodzimy Wszystkich Świętych
Fot: pixabay.com

1 listopada to data świetnie znana wszystkim w Polsce. Pewnie głównie dlatego, że jest na czerwono w kalendarzu i przypada wówczas dzień ustawowo wolny od pracy, ale również dlatego, że wiąże się z nim charakterystyczna tradycja chodzenia w tym czasie na cmentarze i odwiedzania grobów naszych bliskich.

Potocznie to święto jest nazywane "Świętem zmarłych", co bierze się jeszcze z czasów PRL-u, kiedy było obchodzone, ale ówczesne władze kładły nacisk na to, żeby zachowało świecki charakter. To jednak nie do końca oddaje jego istotę.

1 listopada dokładnie bowiem obchodzimy "Wszystkich świętych", a genezą tych uroczystości w Kościele katolickim, wywodzących się jeszcze ze starożytności, jest tradycja wspominania wszystkich męczenników chrześcijańskich. Dzisiaj natomiast jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie.

Zmiana organizacji ruchu, dodatkowe linie BKM i działania policji. INFORMATOR

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

945 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39