Egzamin gimnazjalny. Podlaskie dobrze wypadło na tle kraju

2017.06.20 08:03
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego. W woj. podlaskim najlepiej poszedł, o dziwo, rozszerzony niemiecki. Najgorszej natomiast, co chyba nikogo nie zaskakuje, matematyka.
Egzamin gimnazjalny. Podlaskie dobrze wypadło na tle kraju
Fot: pixabay.com

Tegoroczny egzamin gimnazjalny został przeprowadzony w dniach 19-21 kwietnia. Uczniowie podchodzili w sumie do 5 lub 6 testów – z języka polskiego, WOS-u i historii, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz języków obcych, gdzie obowiązkowa była tylko wersja podstawowa.

Gimnazjaliści znają już wyniki swoich starań. Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała wstępne informację o tym, jak egzaminy wypadły w poszczególnych regionach. Szczegółowe opracowanie pojawi się zaś w sierpniu.

W woj. podlaskim do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 10 671 uczniów, czyli 99,2% wszystkich gimnazjalistów z III klas. Z uśrednionych wyników dla regionu najlepiej wypadł test z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Podeszło do niego co prawda zaledwie 50 osób, ale ich średni wynik wyniósł 79% punktów.

Jak zwykle najwięcej problemów było z matematyką. Średni wynik w Podlaskiem to 48%, chociaż to i tak lepiej niż średnia krajowa, która wyniosła 47%. Zresztą w większości wyników uczniowie z regionu wypadli trochę lepiej niż ich rówieśnicy w kraju.

Tak było w przypadku części przyrodniczej (średnia 53% w Podlaskiem, 52% w kraju), historii i WOS-u (60% do 59%), języka rosyjskiego podstawowego (67% do 60%) i rozszerzonego (50% do 37%). Wspomniany już test z rozszerzonego niemieckiego to w ogóle ewenement, bo w kraju średnia to zaledwie 41%.

Jeśli natomiast chodzi o język polski, to gimnazjaliści z Podlasia trzymają poziom kraju, który zatrzymał się na 69%.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1685 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39