Dom

Ekran z drzew liściastych

2024.04.23 19:28
Palmety lub inaczej ekrany są to drzewa formowane na płasko, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.
Ekran z drzew liściastych

Ekrany możemy zastosować w formie szpaleru wzdłuż ogrodzeń, ścieżek lub w pobliżu miejsc wypoczynku. Dzięki nim możemy wydzielić w ogrodzie kameralne wnętrza. Takie kształty są stosowane jako atrakcyjne, wysokie żywopłoty i przegrody, które oddziela nas od niepożądanych sąsiadów, a zajmują bardzo mało miejsca w ogrodzie. To rozwiązanie jest szczególnie polecane do ogrodów małych, gdzie nie możemy sobie pozwolić aby żywopłot zajął nam połowę działki.

Pięknie będą także wyglądały posadzone w dość dużych odległościach od siebie, jako ciąg powtarzających się elementów o jednakowym wyglądzie i wysokości.

Drzewa te mają równe i proste pnie o wysokości 180 - 220 cm, a pożądany obwód pnia wynosi powyżej 12 cm. W zależności od wieku drzewa, szpalery mogą być dostarczane w różnych rozmiarach, oczywiście starsze drzewa mają większe rozmiary.

Formowanie drzew do określonego kształtu niestety nie jest procesem krótkotrwałym i łatwym, ale warto pokusić się o takie drzewo w ogrodzie, które będzie chlubą każdego właściciela.

Drzewa przeznaczone do formowania powinny charakteryzować się: dobrą zdrowotnością, regularnym pokrojem, niezbyt szybkim wzrostem, dobrą kondycją po silnym cięciu, możliwością wypuszczania licznych nowych pędów po cięciu, odpornością na mróz.


Formowanie drzew: kiedy i jak to robić?

EGZOLAND radzi: Drzewa należy zacząć formować już w pierwszym roku po posadzeniu. Jeśli rośliny zostały posadzone jesienią, pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, a gdy posadzono je wiosną – to również wiosną. Gałązki formujemy, gdy są młode i niezdrewniałe. Cięcia dokonujemy w dni słoneczne i suche. Niewskazane jest wykonywanie tego zabiegu w dni deszczowe, gdyż wysoka wilgotność powietrza sprzyja infekcjom bakteryjnym i grzybowym.

Podstawowym czynnikiem decydującym o terminie cięcia jest pora kwitnienia. Od lutego do momentu rozpoczęcia wegetacji przycinamy drzewa kwitnące latem i jesienią. Drzewa ozdobne kwitnące wiosną tniemy bezpośrednio po kwitnieniu.
Zaleca się skracać pędy stopniowo, odcinając ich krótkie odcinki. Przy wyborze i sposobie cięcia należy zachować dużą ostrożność i zdobyć szczegółowe informacje na temat każdej rośliny.

Doskonale jako ciekawe elementy ogrodu o niestandardowych kształtach sprawdzają się takie gatunki drzew jak grab pospolity, buk pospolity, platan klonolistny oraz lipa drobnolistna, klon pospolity, drzewa owocowe, np. jabłonie, grusze.


Drzewka do formowania ekranów kupisz w EGZOLAND.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1389 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39