Europejski Dzień Numeru Ratunkowego 112. Wojewoda wręczył wyróżnienia i awanse

2024.02.10 09:28
Prawie 650 tys. połączeń odebrali w ubiegłym roku operatorzy numeru 112 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, a liczba fałszywych zgłoszeń z roku na rok maleje. 11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który jest okazją do tego, by uświadamiać, w jakich sytuacjach z niego korzystać oraz docenić trudną pracę operatorów.
Europejski Dzień Numeru Ratunkowego 112. Wojewoda wręczył wyróżnienia i awanse
Fot: PUW
Wojewoda podlaski wraz z załogą CPR w Zaściankach

W piątek (9.02) odbyły się obchody tego święta, w których wziął udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w nowoczesnym Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 w Białymstoku przy okazji zbliżającego się święta, które obchodzimy po raz 33. Dziś chcemy podziękować za ciężką pracę, którą wykonują operatorzy numeru 112 i wszyscy funkcjonariusze współpracujący z CPR. To jest odpowiedzialna praca, która służy zdrowiu i życiu naszych mieszkańców – podkreślał wojewoda podlaski.

Numer 112 - filar systemu ratownictwa

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Został utworzony w 1991 roku i obsługiwany jest przez centra powiadamiania ratunkowego, które przekazują zgłoszenia w celu zaangażowania właściwych służb ratowniczych.

- Co roku warto przypominać, ze numeru alarmowego 112 używamy, gdy występuje nagłe zagrożenie życia, zdrowia, mienia, środowiska lub porządku publicznego. Wprawdzie fałszywych zgłoszeń mamy co roku mniej, bo zaczynaliśmy od 75% - dziś to mniej niż 50%, ale mamy nadzieję, że wiedza mieszkańców województwa podlaskiego jest na ten temat coraz większa – mówił Krzysztof Hryniewicki, kierownik CPR w Białymstoku.

W ubiegłym roku operatorzy przekazali ponad 109 tys. zgłoszeń do Policji, prawie 12 tys. do Państwowej Straży Pożarnej, a ponad 96 tys. do Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Docenić pracę

Białostoccy operatorzy numeru 112 odbierają tygodniowo ok. 11 tys. zgłoszeń. Muszą wykazać się przy tym opanowaniem, refleksem i empatią. To praca bardzo wymagająca, którą docenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Wojewoda Jacek Brzozowski oraz dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Czapliński wręczyli wyróżnienia ministra dwóm operatorkom: Paulinie Klimowicz i Ewelinie Zajkowskiej, docenionym za wzorową, nieskazitelną postawę zawodową.

Awans zawodowy z rąk wojewody i dyrektora odebrała Renata Przybyło.

W uroczystości z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 wzięli udział przedstawiciele służb współpracujących z CPR: komendant wojewódzki Policji w Białymstoku insp. Kamil Borkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku st. Bryg. Marcin Wierel oraz zastępca dyrektora SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dr Mirosław Rybałtowski.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

658 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39