Fałszywie dodatni wynik badań. W Podlaskiem tylko jeden zarażony

2020.03.19 12:59, Aktualizacja: 2020.03.19 18:08
Młoda białostoczanka, która miała być drugą zarażoną koronawirusem osobą w województwie podlaskim jest jednak zdrowa. Pierwszy wynik badań pobranych od niej próbek nie był prawidłowy.
Fałszywie dodatni wynik badań. W Podlaskiem tylko jeden zarażony
Fot: pixabay.com

Wynik badań nieprawidłowy

W czwartek (19.03) po południu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wydała oświadczenie: "W województwie podlaskim wciąż jest tylko jedna osoba zarażona koronawirusem. Ponowne badanie próbki pobranej od młodej kobiety z Białegostoku nie potwierdziło zakażenia."

Pierwszy test na zakażenie koranawirusem u młodej kobiety z Białegostoku wykonał na polecenie szpitala zakaźnego Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. W środę PZH telefonicznie poinformował pracowników szpitala o tym, że wynik pacjentki jest dodatni.

Zaraz też oficjalnie przekazano mediom informację o drugim przypadku zarażenia w województwie podlaskim.

Szpital natychmiast powiadomił służby sanitarne i pobrał kolejną próbę do weryfikacji. Kolejny test w środę wieczorem przeprowadziła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Tym razem wynik był ujemny.

W czwartek (19.03) rano potwierdził go również na piśmie Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

Pacjentka zostanie wypisana do domu.

Czy wierzyć więc testom?

Pomyłka w tak poważnych badaniach od razu wśród niektórych mieszkańców podważyła wiarygodność testów. Internauci błyskawicznie zareagowali. Nie brak w sieci komentarzy typu:

Nie wiem czy śmiać się czy płakać?
Jak teraz można wierzyć że testy są wiarygodne?
A może na Podlasiu będą cudowne ozdrowienia?
A może te testy przeprowadza ZUS?

Wiadomość dobra i zła jednocześnie. Cieszmy się, że dziewczyna jest zdrowa, że to jedno zachorowanie mniej! Z drugiej strony: jaką teraz mamy mieć pewność, że to nie jedyny taki przypadek... Może testy wychodzące negatywnie również są fałszywie ujemne...


Tylko jeden przypadek

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w województwie podlaskim potwierdzono we wtorek (17.03). To mężczyzna, mieszkaniec powiatu białostockiego. Przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Żurawiej w Białymstoku. Czuje się dobrze.

Więcej o pacjencie: Zarażony mężczyzna to członek zespołu black metalowego.

6 osób hospitalizowanych

Według danych na godz. 12.30 w województwie podlaskim jest hospitalizowanych 6 osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. 425 mieszkańców jest objętych kwarantanną, a 488 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory Podlasianom wykonano 272 testów.

Na godz. 18.00 dane o styuacji epidemiologicznej w regionie nie zmieniły się.

Na ten moment w regionie jest jeden potwierdzony przypadek COVID-19.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

956 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39