Fasada Roku 2016. Jest wyróżnienie w Białymstoku

2017.05.04 19:17
Brama Wjazdowa Pałacu Branickich zyskała uznanie jurorów konkursu "Fasada Roku 2016" i zdobyła wyróżnienie w jednej z kategorii.
Fasada Roku 2016. Jest wyróżnienie w Białymstoku
Fot: Ewa Reducha-Wiśniewolska
Brama Wjazdowa Pałacu Branickich zdobyła wyróżnienie w konkursie "Fasada Roku 2016"

Białystok z wyróżnieniem

Znane są już wyniki ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2016", w którym o prestiżowy tytuł, 10 tys. zł i automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony Baumit Life Challenge walczyły dokładnie 182 elewacje. Jury złożone z uznanych i doświadczonych architektów, osób zawodowo związanych z budownictwem oraz przedstawicieli mediów branżowych wybrało 5 zwycięzców i przyznało 8 wyróżnień.

I właśnie jedno z tych wyróżnień - w kategorii Budynek po renowacji - zdobyła białostocka elewacja. Uwagę jurorów zwróciła Brama Wjazdowa Pałacu Branickich. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Mirosław Snarski doceniono za podkreślenie dobrej klasy zabytków z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku.

Wyróżniono też kamienicę mieszkalną przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, a nagrodę główną - za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich - uzyskał budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.

Laureaci pozostałych kategorii

Zwycięzcą w kategorii Dom jednorodzinny nowy został budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach, a wyróżnionym - dom jednorodzinny FRA House w Piastowie.

W najliczniej obsadzonej kategorii Budynek wielorodzinny nowy (76 elewacji) pierwszy tytuł przypadł Osiedlu Domowemu przy ul. Na Polach w Krakowie, a wyróżnienia - budynkowi wielorodzinnemu I etapu Osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu oraz budynkowi przy ul. Jantarowej w Lublinie.

Najlepszym Budynkiem po rekonstrukcji i adaptacji została kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu, uznanie zyskał też budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu.

Na najwyższym stopniu podium w kategorii Budynek niemieszkalny stanęło poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL, przychylność jurorów zyskały też łódzka inwestycja Echo Investment SA oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach.

"Fasada Roku" jest ważnym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa organizowanym przez spółkę Baumit. Kluczem pozwalającym wyłonić zwycięzców i wyróżnionych jest wnikliwa analiza wszystkich kandydatur pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowania ich historycznej tradycji.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1543 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39