Faszyści i nacjonaliści czy jednak nie? Ciąg dalszy sporu o kandydatów

2018.10.05 15:07
Partia Razem przypomina o przeszłości kilku osób startujących w wyborach związanych ze środowiskiem nacjonalistów. Tadeusz Arłukowicz broni swojego kandydata, a Inicjatywa dla Białegostoku uważa, że powinien on zrezygnować z ubiegania się o fotel włodarza stolicy Podlasia.
Faszyści i nacjonaliści czy jednak nie? Ciąg dalszy sporu o kandydatów
Fot: Dorota Mariańska

Partia Razem wymienia nacjonalistów

Nie milkną komentarze dotyczące takich kandydatów do rady miejskiej i sejmiku województwa jak: Bogusław Koniuch, Wiesława Płońska, Bartosz Sokołowski i Marcin Zabłudowski.

- Dwa dni temu opublikowałem post, w którym ujawniłem niechlubną przeszłość jednego z kandydatów Komitetu Wyborczego "Białystok na TAK" Tadeusza Arłukowicza wspieranego przez Kukiz'15. Bogusław Koniuch, bo o nim mowa, był pełnomocnikiem rady wykonawczej ds. Podlasia w skrajnie szowinistycznej i nacjonalistycznej organizacji Narodowe Odrodzenie Polski. Był też założycielem w 2014 r. neofaszystowskiego czasopisma "Szturm" - mówi Grzegorz Janoszka z Partii Razem.

Janoszka tłumaczy też, że Narodowe Odrodzenie Polski to organizacja, która współpracowała z neonazistowskimi ugrupowaniami z Grecji, Włoch i Ukrainy. Jej członkowie byli też sądzeni za propagowanie treści nazistowskich.

- Szturmowcy nie owijają w bawełnę. Piszą na swoim profilu: "Jako biały człowiek masz białe obowiązki. Jako nacjonaliści musimy patrzeć w przyszłość, to w niej kryje się wielkość naszego narodu i rasy. Nasz świat jest chory, nasz biały świat. Jako szturmowcy popieramy koncepcję separatyzmu rasowego" - cytuje Janoszka.

Przedstawiciel Partii Razem przypomina też to, co Wiesława Płońska, która również startuje z Komitetu Tadeusza Arłukowicza, zamieściła w mediach społecznościowych kilka dni temu. Chodzi o wpis: "Żydzi mają swoje państwo i tam jest ich miejsce".

Jednocześnie Grzegorz Janoszka wskazuje, że są jeszcze dwie inne osoby związane ze środowiskami nacjonalistycznymi, które ubiegają się o stanowiska w nadchodzących wyborach samorządowych. Chodzi o Bartosza Sokołowskiego oraz Marcina Zabłudowskiego, którzy startują z list PiS. Pierwszy jest byłym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, drugi - byłym przewodniczącym podlaskiego okręgu MW.

Sprzeciw Inicjatywy dla Białegostoku

Takim stanem rzeczy oburzona jest nie tylko Partia Razem czy Platforma Obywatelska (zobacz też: Faszyści i nacjonaliści na listach do białostockiej rady miasta, ale też "Inicjatywa dla Białegostoku".

- Bardzo nas niepokoją zarówno poglądy niektórych kandydatów KWW Tadeusza Arłukowicza "Białystok na Tak", jak i sposób w jaki pan senator odniósł się do zaistniałej sytuacji. Tolerowanie antysemityzmu poprzez określanie go sprawami światopoglądowymi uważamy za bulwersującą praktykę. Tego typu słowa podczas kampanii wyborczej, w mieście okrutnie doświadczonym przez nazistowski terror, są wyjątkowo niestosowne i głęboko niezgodne z duchem Białegostoku - miasta, w którym przez stulecia różne kultury znajdowały schronienie, mogły się rozwijać i wchodzić ze sobą w dialog.

Zdaniem Inicjatywy dla Białegostoku odpowiedź Tadeusza Arłukowicza na słowa Wiesławy Płońskiej jest niewystarczająca i zbyt tolerancyjna:
- Senator Arłukowicz zareagował na słowa pani Wiesławy Płońskiej, mówiąc o wręczeniu żółtej kartki kandydatce. Ta reakcja wywołuje w nas obawy, w jaki sposób pan senator zareagowałby na antysemickie słowa i czyny w przestrzeni miasta, gdyby został wybrany na stanowisko prezydenta Białegostoku.

Tedeusz Arłukowicz stoi murem za swoim człowiekiem

Natomiast wywoływany do tablicy Tadeusz Arłukowicz broni Bogusława Koniucha, powołując się przy tym na dokument podpisany przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i podkreśla, że włodarz Białegostoku nie miał nic przeciwko Bogusławowi Koniuchowi, kiedy w 2017 r. zgadzał się na to, żeby zasiadał on w jednej z miejskich komisji zajmujących się rozpatrywaniem wsparcia dla organizacji pozarządowych.

- Czy to komuś wtedy przeszkadzało? Nie. To jest człowiek, który jest społecznikiem, jest zgłoszony przez organizacje, zweryfikowany przez Stałą Komisję Rady Miasta – podnosi Tadeusz Arłukowicz.

Kandydat na prezydenta Białegostoku zaapelował przy tym o prowadzenie kampanii wyborczych w czysty sposób, bez skandalicznych praktyk oraz zapowiedział:

- Jeżeli jeszcze raz usłyszę wobec osób, które znajdują się w naszym komitecie sformułowania, które godzą w ich dobre imię, te osoby, te środowiska, te tytuły prasowe będą pozwane do sądu. Najbliższe pozwy składamy w poniedziałek.

Pełne listy wyborcze KWW "Białystok na TAK":

Okręg nr 1 - Osiedla: Piaski, Przydworcowe, Bema, Kawaleryjskie, Nowe Miasto

1 MUSZYC Eugeniusz
2 SIEGIEŃCZUK Marcin
3 SZAPIEL BASZEŃ Joanna
4 KĄDZIOR Robert
5 KASIAK Elżbieta Janina
6 KONIUCH Izabela
7 OLSZEWSKA Barbara Grażyna

Okręg nr 2 - Osiedla: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Jaroszówka, Wygoda

1 GÓLCZ Rafał
2 JAWOROWSKA Ewa Elżbieta
3 ŁUKASZEWICZ Anna
4 KONIUCH Bogusław
5 LISOWSKI Mariusz
6 SAWICKA Walentyna
7 BALIŃSKA Anna
8 SZYDŁOWSKI Marcin

Okręg nr 3 - Osiedla: Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Dojlidy Górne

1 ARŁUKOWICZ Tadeusz
2 TARASIK Anna
3 ROMANOWSKI Tomasz
4 PŁOŃSKA Wiesława Bożenna
5 BARTOSZEWICZ Ewa
6 CZAPIEWSKI Adam
7 ŻUKOWSKI Wojciech

Okręg nr 4 - Osiedla: Młodych, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok, Leśna Dolina

1 SAWICKI Marcin
2 MUSZYŃSKI Łukasz
3 GRZEŚ Marcin
4 KRASOWSKA Elżbieta Teresa
5 NIKOŁAJUK Urszula
6 GALICKA Helena
7 ŻUK Krzysztof Stanisław


Okręg nr 5 - Osiedla: Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki, Zawady

1 NIKOŁAJUK Adrian
2 CITKO Adam
3 JAKUBOWICZ Wioletta
4 SIENKIEWICZ Celestyna Róża
5 CZECHOWSKI Kamil
6 ŁAWYSZKO Katarzyna
7 JAROSZ Paweł
8 ZAJKO Magdalena
9 KRUSZEWSKI Tomasz

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

970 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39