Ferie zimowe? Co druga osoba spędza je w domu

2018.01.29 18:14
Okazuje się, że co drugi Polak nie wyjeżdża nigdzie w trakcie trwających właśnie ferii zimowych. Powodem takiego stanu rzeczy są pieniądze.
Ferie zimowe? Co druga osoba spędza je w domu
Fot: pixabay.com

Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy z branży zarządzania wierzytelnościami wynika, że prawie co drugi Polak nie wyjeżdża nigdzie w trakcie trwających właśnie ferii zimowych. Natomiast tylko niespełna 10% osób decyduje się na wyjazd zagraniczny.

- Ponad połowa Polaków po 25. roku życia nie planuje zimowych wyjazdów. Wydatki na zimowy odpoczynek znacznie nadwyrężają budżet każdej rodziny, dlatego bardzo często Polacy decydują się wysłać na ferie swoje dzieci, a sami zostają w domu – tłumaczy Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Z drugiej strony zimowe wypady popularne są przede wszystkim wśród osób młodych, w tym studentów. Prawie 50% osób w wieku do 24 lat zdecydowało się spędzić ferie na wyjeździe w Polsce. Tylko 28% z nich zadeklarowało brak planów wyjazdowych.

Natomiast - jak wiadomo - będąc na zimowych wczasach, niezależnie czy w Polsce, czy też za granicą, musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Co piąty badany zadeklarował, że wyda na taką eskapadę od 400 do 800 zł na osobę. Zaś 15% Polaków przyznało, że na ten cel przeznaczy mniej (poniżej 400 zł).

– Krótki wyjazd to często prawdziwe wyzwanie dla naszego portfela. Mediana zarobków, według ostatnich danych GUS, wynosiła lekko ponad 3,5 tys. zł brutto. Tygodniowy pobyt kilkuosobowej rodziny w górach może kosztować nawet równowartość jednej pensji – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Co zatem możemy zrobić w takiej sytuacji? W przyszłym roku zaplanujmy urlop zimowy jak najwcześniej. Najlepiej już jesienią sprawdzać ceny hoteli i rezerwować noclegi, a niezbędne akcesoria kupić przed sezonem.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

886 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39