Festiwal Kierunek Wschód. Na fanów teatru czeka aż osiem spektakli

2023.09.22 17:20
To już VII edycja festiwalu Kierunek Wschód. Sprawdźmy, co tym razem przygotowali dla nas artyści teatralni z Polski, Armenii, Macedonii, Litwy, Białorusi i Ukrainy. 
Festiwal Kierunek Wschód. Na fanów teatru czeka aż osiem spektakli
Fot: Zofia Kondraciuk

Kierunek Wschód to przegląd spektakli dotyczących kultury pogranicza. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć przedstawienia zza wschodniej granicy naszego państwa. Wydarzenie ma zacieśniać współpracę międzynarodową pomiędzy krajami wschodu, a w tym roku do współpracy przystąpiły teatry z Armenii, Macedonii, Litwy, Białorusi i Ukrainy. 

Jak wspomina dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Adam Półtorak - festiwal z roku na rok coraz bardziej się rozwija.

- Pierwsza edycja Kierunku Wschód wypadła dosyć biednie. W programie festiwalu znalazły się wówczas zaledwie dwa spektakle. W tym roku będzie ich aż osiem - powiedział Półtorak podczas czwartkowej konferencji. 

Martyna Faustyna Zaniewska - Zastępca Dyrektora ds. technicznych teatru podkreśliła, że festiwal ten jest najważniejszym, dodatkowym wydarzeniem organizowanym przez instytucję. Zdaniem Zaniewskiej w poprzednim roku poprzeczka artystyczna została zawieszona bardzo wysoko. Organizatorzy jednak cieszą się z tego faktu i ufają, że również tegoroczny repertuar skradnie serca widowni. 

Darmowe wejściówki na festiwalowe pokazy spektakli będzie można odebrać od jutra (22.09) w kasie Teatru Dramatycznego.

Pierwsze przedstawienie to istne sceniczne szaleństwo!

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek (2 października), kiedy na scenie będzie można zobaczyć aktorów z aż 3 państw: Polski, Białorusi i Ukrainy. Prace nad spektaklem "Nasta" rozpoczęły się w Białorusi, jednak próby do niego zostały przerwane przez wybuch wojny. Artystom udało się jednak skończyć sztukę i już niebawem przedstawią ją w naszym mieście.

Reżyser spektaklu – Jury Dzivakov powiedział podczas dzisiejszej konferencji, że sztuka opowiada o "kanibalizmie w przestrzeni politycznej i socjalnej". Co kryje się pod tym określeniem? Przekonamy się na własne oczy już niebawem.

Na scenie będzie można zobaczyć wszystko to, o czym na co dzień milczy opinia publiczna. Milczenie to powoduje, że niektóre rzeczy powracają do nas już nie jako problemy, lecz prawdziwe bestie.

Festiwal zakończy prapremiera!

Po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się na wystawienie zupełnie nowej, przedpremierowej jeszcze sztuki. 15 października będzie można zobaczyć przygotowany przez aktorów Teatru Tutejszego spektakl "Światło w ciemności". Tematyka tego przedstawienia dotyczy czystki białoruskich inteligentów, która miała miejsce w latach 30. Przypomnijmy, że w nocy 29 października w Białorusi życie straciło aż stu przedstawicieli tej klasy społecznej.

Zdaniem reżysera – Andreja Sauczanki wydarzenie to oraz związane z im ból, strata i strach nie wybrzmiały jeszcze wystarczająco głośno. Co ciekawe, spektakl ten pozbawiony jest scenariusza. Występujący aktorzy mają za zadanie wczuć się w wypowiadany tekst i pozwolić, aby to właśnie on ich prowadził podczas występu.

Poza opisanymi spektaklami będzie można zobaczyć:

- "Skromny chłopak" w wykonaniu artystów z Armenii
- "Dekameron" w wykonaniu aktorów Białostockiego Teatru Dramatycznego
- "Demony" w wykonaniu aktorów z Republiki Macedonii Północnej
- "Mewa" w wykonaniu litewskich artystów
- "Szept" przygotowany przez grupę teatralną z Białorusi
- "Halt" przygotowany przez artystów z Ukrainy

Harmonogram festiwalu: Kierunek Wschód VII

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

731 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39