Festiwal "Metamorfozy Lalek". Bezpłatne wejściówki czekają na widzów

2019.05.31 11:23
21 spektakli, 17 profesjonalnych grup teatralnych z 11 krajów, 10 dni - tak w liczbach przedstawia się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". Odbędzie się on w dniach 14-22 czerwca.
Festiwal "Metamorfozy Lalek". Bezpłatne wejściówki czekają na widzów
Fot: Nuku Theatre
Spektakl "Bon Voyage i inne kłamstwa"

Teatr lalkowy również dla dorosłych

- Cieszę się, że po raz trzeci mogę zaprosić na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Będzie to teatralna uczta, a Białystok stanie się wyspą szczęśliwców, którzy obejrzą ciekawe spektakle.

Dyrektor BTL-u dodaje: - Festiwal organizujemy po to, by walczyć ze stereotypem postrzegania teatru lalek jako teatru dla dzieci. Prezentujemy najwartościowsze zjawiska, oryginalne środki ekspresji artystycznych oraz trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

- Miasto Białystok wspiera Międzynarodowy festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", bo jest on świetną promocją Białegostoku - nie tylko w kraju, ale też w Europie i na świecie. Centrum lalkarstwa jest w Białymstoku. Pokazujemy, że czasem to, co najciekawsze, może rozgrywać się na tzw. peryferiach - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Z jakich krajów przyjadą teatry?

"Na festiwalu będą prezentowane spektakle teatrów z kraju i ze świata. Twórcze
zderzenie tradycji i awangardy w teatrze lalkowym oraz szerokie spektrum prezentacji
artystycznych, które swobodnie przekraczają sztywne granice gatunków teatralnych,
konwencji i stylów w sztuce lalkarskiej - właśnie to chcemy pokazać festiwalowej
publiczności" - piszą organizatorzy wydarzenia z Białostockiego Teatru Lalek.

W programie znajdzie się 21 spektakli w wykonaniu 17 profesjonalnych grup teatralnych z 11 krajów świata (Białoruś, Czechy, Estonia, Grecja, Izrael, Japonia, Niemcy, Polska Turcja, Ukraina, Węgry).

Podczas wydarzenia zaprezentują się następujące profesjonalne grupy teatralne:
- Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek (Białoruś) ze spektaklem "Obietnica poranka",
- Divadlo Drak (Czechy) ze spektaklem "Biały kieł",
- Divadlo Alfa (Czechy) ze spektaklem "Trzech silnych mężczyzn na drodze",
- Nuku Theater (Estonia) ze spektaklem "Bon Voyage i inne kłamstwa",
- Hop Signor Theatre (Grecja) ze spektaklem "Tabula Rosa",
- Yael Rasooly & Yaara Goldring (Izrael) ze spektaklem "Dom nad jeziorem",
- Maayan Iungman (Izrael /Niemcy) ze spektaklem "Niyar - Papier",
- Yumehina Theater (Japonia) ze spektaklem "Jaren",
- Nishikawa Koryu Troup (Japonia) z pokazem "Hachioji Kuruma Ningyo",
- Cengiz Ozek Shadow Theatre (Turcja) ze spektaklem "Garbage Monster",
- Obwodowy Akademicki Teatr Lalki i Aktora w Tarnopolu (Ukraina) ze spektaklem "Wasylina",
- Mesebolt Bábszínház (Węgry) ze spektaklem "Nagi król",
- Teatr Animacji w Poznaniu (Polska) ze spektaklem "Opowieści z niepamięci",
- Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" (Polska) ze spektaklem "Makbet",
- Teatr Lalki i Aktora w Opolu (Polska) ze spektaklem "Zraniony jeleń",
- Wrocławski Teatr Lalek (Polska) ze spektaklem "Pomnik",
- Białostocki Teatr Lalek z 5 spektaklami: "Little shop of horrors" (reż. Michael Vogel), "Virginia Wolf" (reż. Gintare Radvilaviciute), "Ony" (reż. Jacek Malinowski), "Puszczańskie opowieści" (op. art. Michał Jarmoszuk, koprodukcja z Kooperacją Flug) i "Miriam" (reż. Bernarda Bielenia).

Dyrektor Jacek Malinowski zwraca uwagę widzów na 2 grupy, które przyjadą z Japonii - ich spektakle będą nawiązywać do tradycji teatru lalkowego bunraku. Teatralnym wydarzeniem na Węgrzech był też spektakl "Nagi król". Do Białegostoku powraca także legendarny Teatr Drak z Czech. Warto wybrać się również na spektakl "Pomnik" Wrocławskiego Teatru Lalek oparty na reportażu "Dowód miłości" z książki Mariusza Szczygła "Gottland", opowiadającym o największym na świecie pomniku Józefa Stalina.

Wydarzenia towarzyszące

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. W programie są również prezentacje spektakli w wykonaniu studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej ww Warszawie.

- O to właśnie chodzi, by z jednej strony zmierzyć się z mistrzami, a drugiej - pokazać swoje drogi poszukiwań - mówi Wiesław Czołpiński, prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku - Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

W programie jest m.in. spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej "Matki" w reż. Agaty Kucińskiej, spektakl "Trzy ćwierci do śmierci" Karoliny Martin, spektakl dyplomowy "Face2Face" pod opieką artystyczną Wiesława Czołpińskiego i Kamili Wróbel-Malec.

Wśród wydarzeń towarzyszących jest również koncert "Whiliam's Things" w wykonaniu artystów Górczyńki / Palmer / Wiracki, inspirowany poezją Williama Blake'a, wystawa "Nasz BTL. Scena dla dorosłych" prezentująca spektakle Białostockiego Teatru Lalek adresowane do dorosłych, a także wydanie i promocję książki "Nasz BTL. Scena dla dorosłych", która będzie rozwinięciem wystawy.

Jak zdobyć wejściówki?

Festiwal "Metamorfozy Lalek" jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Niemniej jednak obowiązują darmowe wejściówki.

Wejściówki będą dystrybuowane od 6 czerwca (czwartek) od godz. 15.30 w kasie
Białostockiego Teatru Lalek. Odbiór wejściówek jest osobisty - bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 5 spektakli (łącznie 10 wejściówek).

Godziny pracy Kasy BTL-u w dniach 6-9 czerwca są następujące: czwartek (6.06) - godz. 15.30-19.00, piątek (7.06) - godz. 8.00-12.00 oraz 15.30-19.00, sobota (8.06) - godz. 15.30-19.00.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1628 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39