Festiwal Żubroffka dobiegł końca. Przyznano nagrody [ZDJĘCIA]

2021.06.14 11:16
Święto filmów krótkometrażowych, czyli 15. edycja Festiwalu "Żubroffka" zakończyła się w niedzielę (13.06). Ogłoszono wyniki konkursów.
Festiwal Żubroffka dobiegł końca. Przyznano nagrody [ZDJĘCIA]
Fot: Adrianna Zawadzka

W tym roku wyjątkowo Żubroffka odbyła się w czerwcu. Z uwagi na pandemię, zdecydowano o zmianie terminu - z zimowego na letni. Organizatorom zależało, by podczas Festiwalu można było się spotkać na żywo, obejrzeć filmy w realu. I dobrze się stało. Dzięki temu filmowymi wrażeniami można było się dzielić, dyskutować, czasem spierać. Warto było przeczekać te kilka miesięcy.

Żubroffka to przede wszystkim konkursy w kilku tematycznych blokach. O nagrody walczyło 126 filmów wyselekcjonowanych spośród ponad 3,5 tysiąca zgłoszeń z całego świata.

Jury Główne w składzie: Małgorzata Goliszewska, Ewa Borysewicz, Piotr Dylewski, Ville Jankeri i Matej Bobrik przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2021 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 12 000 zł otrzymał bułgarski film "Nina" reż. Hristo Simeonov.

W uzasadnieniu czytamy:

Całe Jury zakochało się w tym wspaniale zrealizowanym filmie. Młoda i obiecująca główna aktorka wykazała się, i kiedy następnym razem ktoś nas okradnie, to będziemy się czuć lepiej, myśląc, że może to ona.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym "Okno na wschód" otrzymał film ukraiński "Deep love/Kohannia", w reż. Mykyta Lyskov.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym "Cały ten świat" dostał film z Argentyny "No vacancy/No hay lugar", reż. Daniel Katz.

Film "Jestem tutaj/I'm here" w reż. Julia Orlik został nagrodzony I Nagrodą w konkursie polskim "Animacja.pl".

I Nagrodę w konkursie polskim "Fabuła.pl" otrzymał film "Dalej jest dzień/Beyond is the day", reż. Damian Kocur.

I Nagrodę w konkursie polskim "Dokument.pl" zdobył film "Trochę raju/A little bit of paradise", reż. Andrzej Cichocki.

Nagrodę za Najlepszy Dokument otrzymał niemiecki film "Just a guy", reż. Shoko Hara.

Najlepszą fabułą okazał się litewski film "Dummy/Atkurimas", reż. Laurynas Bareiša.

Nagrodę za Najlepszą Animację otrzymał film "To the dusty sea/A la mer poussiere", reż. Héloise Ferlay z Francji.

Jury konkursu "Na skraju" - eksperyment i wideoart w składzie: Olga Bobrowska, Piotr Mirski i Post Brothers przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę zdobył film "Shivering wall" z Tajwanu, w reż. Tseng Yu Chin.

Nagrodę "Dzikiego Żubra", czyli nagrodę publiczności otrzymał polski film "Opowieść o dwóch siostrach" w reż. Jakuba Prysaka.

Nagroda "New Europe Talent Award" - czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinale dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej ufundowany przez New Europe Film Sales otrzymała Terézia Halamová za film "Sing for us".

Filmy, które zaprezentowano podczas Festiwalu "Żubroffka" były przejmujące i dotykały ważnych, społecznych kwestii. Były to obrazy i zabawne i wzruszające. Trudno było pozostać wobec nich obojętnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39