Film zabierze w podróż. Rusza ciekawy projekt dla wielbicieli kina

2013.10.02 00:00
Już 9 października w Białymstoku startuje projekt Akademia Filmu Dokumentalnego Planete+ Doc. Na program zajęć składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne.
Film zabierze w podróż. Rusza ciekawy projekt dla wielbicieli kina
Akademię otworzy pokaz filmu "Checkpoint"

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Against Gravity, organizator Planete+ Doc Film Festival. W białostocką odsłonę programu zaangażowali się: BOK i Uniwersytetu w Białymstoku. W cyklu wykładów i dyskusji mogą wziąć udział studenci, a także osoby zainteresowane dokumentem.

Film i edukacja idą w parze

- Od lat staramy się promować edukację filmową, nie tylko poprzez emisję filmów, ale też poprzez inne działania, m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży - mówi Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury.

W programie Akademii znajdzie się 14 filmów (cykl rozpocznie "Checkpoint" w reż. Yoava Shamira) pokazywanych co środę o godz. 18.30 w kinie Forum. Poruszają różnorodną tematykę począwszy od rozliczeń z najtrudniejszymi wydarzeniami w historii XX wieku, przez analizę współczesnych konfliktów zbrojnych oraz procesów ekonomicznych, aż po intymne portrety zbiorowe i indywidualne.

Nie tylko pokazy, ale też dyskusje

Jak tłumaczy Maciej Białous z Instytutu Socjologii UwB, Akademia jest przedmiotem fakultatywnym, który mogą wybrać studenci wszystkich wydziałów uniwersytetu. Pokazy poprzedzi prelekcja, po filmie przewidziana jest też dyskusja na temat poruszanej problematyki. Uczestnicy będą rozmawiać nie tylko o treści, ale i o formie.

- Dokument jest coraz lepszą i bardziej interesującą formą wypowiedzi. Młodzi ludzie chcą się wypowiadać poprzez filmy, chcą też filmy oglądać. Dzięki temu możemy wybrać się w niesamowite podróże - podkreśla Tomasz Adamski z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB.

Liczy, że będzie to też okazja choćby do przypomnienia postaci urodzonego w Białymstoku Dżigi Wiertowa, wybitnego twórcy dokumentu.

Studenci, chcący uczestniczyć w zajęciach i uzyskać z nich zaliczenie, zobowiązani są do wykupienia semestralnego karnetu, którego cena wynosi 120 zł. Są one do kupienia w kasie kina Forum. Bilety mogą tam nabyć też pozostałe zainteresowane osoby.

Szczegóły na stronie projektu: Akademia Planete+ Doc

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1395 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39