Finał 13. Festiwalu Muzyki Dawnej "Demistyfikacje"

2021.09.09 10:45
Spotkanie autorskie połączone z promocją dwupłytowego albumu tegorocznej edycji, a także dwa wydarzenia on-line to imprezy zamykające 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej (znanego również jako Julliet EM Festival). Wydarzenia odbędą się w sobotę (11.09) oraz niedzielę (12.09).
Finał 13. Festiwalu Muzyki Dawnej "Demistyfikacje"
Fot: Materiały prasowe

Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej) jest pierwszym w naszym regionie nowatorskim festiwalem muzyki dawnej. To już 13 lat, odkąd jest jednym ze stałych punktów w ofercie kulturalnej Miasta Białegostoku.

13. edycja (trwa od 31.07 do 12.09) pt.: "Demistyfikacje" nawiązuje do fenomenu mieszania się faktu i rzeczywistości wyobrażonej w kulturze, w tym Wykonawstwie Historycznym Muzyki Dawnej.

Promocja płyty CD "Demistyfikacje", zamykająca 13. edycję Festiwalu połączona będzie ze spotkaniem z dyrektor artystyczną Festiwalu, dr Anną Urszulą Kucharską – wybitną klawesynistka, pedagogiem, lingwistką, autorką scenariuszy spektakli i eksperymentalnych audycji z muzyką. W czasie spotkania odkryte zostaną wszystkie karty związane z tytułowymi mistyfikacjami tegorocznego Festiwalu.

Spotkanie autorskie odbędzie się w niedzielę (12.09) w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 o godz. 17:00. Poprowadzi je red. Olga Gordiejew-Pobot z Polskiego Radia Białystok. Spotkanie ma charakter otwarty.

Ponadto na słuchaczy czekają dwie audycje on-line. W sobotę (11.09) o godz. 19:00 zaplanowana jest premiera finałowego koncertu kameralnego. W programie audycji zabrzmią utwory z XVII i XVIII wieku, w interpretacji Martyny Pastuszki, Anny Urszuli Kucharskiej, Adama Pastuszki oraz Krzysztofa Firlusa – wirtuozów grających na instrumentach historycznych.

Z kolei w niedzielę (12.09) o godz. 19:00, w programie z cyklu "Z archwium J.", odbędzie się premiera finałowej części "dokumentu fabularyzowanego red. Aleksandra Skarbek" – "Tajemnica rękopisu z Teinach-Zavelstein cz.2", wyjaśniającego zagadkę XVIII-wiecznego rękopisu, któremu przypisywane są utwory prezentowane na koncercie, a także nagranej studyjnie płycie CD z 13. edycji Festiwalu.

Premiera obu audycji będzie dostępna na profilach Julliet EM Festival na Facebook, YouTube oraz Spotify.

"Tajemnica rękopisu z Teinach-Zavelstein - dokument fabularyzowany red. Aleksandry Skarbek" będzie prezentowane - już jako "zdemistyfikowane" słuchowisko wg scenariusza i muzycznego opracowania Anna Urszuli Kucharskiej - na antenie Polskiego Radia Białystok, 19 i 26 września (niedziela) o godzinie 18:00.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

952 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39