Firma z Białegostoku buduje w polskim zagłębiu farm fotowoltaicznych

2023.04.18 15:34
Farma fotowoltaiczna PV Przykona należąca do EDPR to kolejna wielkoskalowa inwestycja OZE realizowana przez pochodzącą z Białegostoku Grupę Electrum. Projekt powstanie na 245 ha terenów poeksploatacyjnych w gminie Przykona w województwie wielkopolskim.
Firma z Białegostoku buduje w polskim zagłębiu farm fotowoltaicznych
Fot: Pixabay

Grupa Electrum i EDP Renewables – czwarty co do wielkości producent energii odnawialnej na świecie – współpracują ze sobą już od 2015 r., a PV Przykona jest jednym z ich głównych, wspólnych projektów. Miejsce tej inwestycji nie jest przypadkowe. Tereny po kopalni węgla brunatnego Adamów, na których oprócz realizacji Electrum powstają dwa inne projekty solarne, uchodzą za przyszłe polskie zagłębie farm fotowoltaicznych.

Electrum odpowiadać będzie za opracowanie pełnej dokumentacji projektowej, budowę i instalację ponad 307 675 paneli fotowoltaicznych, 712 inwerterów i 27 stacji transformatorowych. Łączna długość linii kablowych użytych w projekcie to ponad 1 tys. km (w tym linie DC – 620 km, NN – 430 km i SN – około 79 km). Farma fotowoltaiczna w Przykonie będzie wykorzystywać falowniki fotowoltaiczne Sungrow umożliwiające konwersję energii na dowolną skalę.

Inwestycja o mocy przyłączeniowej 200 MW realizowana jest w rekordowo krótkim czasie niecałego roku. Zakończenie prac inżynierskich planowane jest na jesień 2023 r.

Grupa Electrum jest obecnie zaangażowana w realizację kilku wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, w tym pierwszej w Polsce elektrowni hybrydowej typu słońce-wiatr – Kleczew Solar & Wind. Inwestycja realizowana dla Grupy Lewandpol o ogólnej mocy przyłączeniowej 205 MW powstaje w Kleczewie (województwo wielkopolskie). Zakończenie pierwszego etapu prac – budowy farmy solarnej – zaplanowane jest na II połowę 2023 r.

Pisaliśmy o tym: Białostocka firma wybuduje pierwszą w Polsce elektrownię solarno-wiatrową

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1125 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39