Forum Mniejszości Podlasia się uaktywnia. Czas na podsumowania i działania

2016.11.30 18:15
Forum Mniejszości Podlasia postanowiło podsumować 2 lata działania swojego przedstawiciela Sławomira Nazaruka w radzie miasta. Zaprezentowali również listy otwarty skierowany do posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy.
Forum Mniejszości Podlasia się uaktywnia. Czas na podsumowania i działania
Fot: MN

Jeden radny, ale działa

W obecnym składzie rady miasta jest jeden przedstawiciel Forum Mniejszości Podlasia, które swoich przedstawicieli wystawiło na listach Platformy Obywatelskiej. To Sławomir Nazaruk, radny osiedla nr 5, obejmującego Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny i Bacieczki.

- Radny jest przedstawicielem wszystkich mieszkańców i tak ja stara się swoją powinność wypełniać. Białostocczyzna jest specyficznym regionem na mapie naszego kraju z powodu tego, że istnieje tu duże środowisko prawosławne i spora mniejszość białoruska. Naturalnym jest więc, że staram się dbać również o sprawy tego środowiska – mówił Sławomir Nazaruk.

W ciągu 2 lat kadencji radny Nazaruk wystosował 36 interpelacji, 18 zapytań i 2 projekty uchwał. To z jego inicjatywy jedno z rond na Trasie Generalskiej nosi imię "Bieżeństwa 1915 roku". Interweniował on także w sprawie nadania jednej z ulic imienia kontrowersyjnego żołnierza wyklętego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Potępienie i zaproszenie w jednym

Forum Mniejszości Podlasia postanowiło również zareagować na słowa posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy, która jakiś czas temu w felietonie dla portalu wPolityce.pl napisała, że "powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne".

W imieniu kilku prawosławnych organizacji z Białegostoku wystosowano listy otwarty do posłanki.

"Zabolała nas ona (wypowiedź – red.) tym bardziej, że padła z ust posła na Sejm RP. Zawarte w niej sformułowania są nie do przyjęcia w państwie praw, jakim jest Rzeczpospolita Polska" - czytamy w liście. Jest tam jednak również zaproszenie dla posłanki, aby przyjechała na Białostocczyznę i zapoznała się różnorodnością wyznaniową, narodowością i kulturową naszego regionu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1302 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39