Foteliki, czy deski do prasowania. Jakie jeszcze śmieci skrywają białostockie lasy?

2023.09.15 19:11
Niestety wiele osób wyrzuca śmieci, gdzie popadnie, nie zważając na to, jak bardzo szkodzą środowisku. Białostoccy miłośnicy sportu powiedzieli: dość! I wyruszyli na wielkie sprzątanie. To, co znaleźli w Lesie Pietrasze - zaskakuje i zasmuca.
Foteliki, czy deski do prasowania. Jakie jeszcze śmieci skrywają białostockie lasy?
Fot: UM Białystok

Śmietniki są wszędzie, a mimo to niektórzy wciąż decydują się wywozić śmieci do lasu. Zaskakująca jest obojętność ludzka, jeśli chodzi o przyrodę. A może to wciąż brak świadomości? Chociaż przy tylu licznych akcjach, które informują, jak ważne jest dbanie o środowisko, trudno w to uwierzyć…

Na szczęście wiele osób chce z tym walczyć. Tym razem do sprzątania ruszyło prawie 400 białostockich biegaczy i miłośników przyrody zarazem. W czwartek postanowili usunąć śmieci z Lasu Pietrasze, przynajmniej na tyle, na ile było to możliwe. Dlatego zorganizowano plogging, czyli jogging połączony ze zbieraniem śmieci. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego.

Przez 1,5 godziny biegali i sprzątali

14 września zorganizowano drugie już mistrzostwa Ploggingu w naszym mieście. W trakcie trwającego 1,5 godziny biegu, 400 uczestników wydarzenia (m.in. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych) zbierało to, co ludzie pozostawili w białostockim lesie. Te znaleziska naprawdę zadziwiają. Wśród śmieci było odpady budowlane, palety, opony, butelki szklane i plastikowe, ale też rzeczy znacznie mniej oczywiste, jak np. rower, deska do prasowania, wózki, czy foteliki samochodowe. Jak to się stało, że trafiły do lasu, zamiast na śmietnik? Można jedynie przypuszczać...

Na szczęście liczne inicjatywy, których celem jest sprzątanie otaczającego nas świata, są coraz powszechniejsze. Sam plogging, który powstał w 2016 r. dzięki szwedzkiemu aktywiście o imieniu Erik Ahlström, sprawił, że codziennie biega i zbiera śmieci około 2 mln osób w 100 krajach na całym świecie! Dzięki białostockim mistrzostwom można liczyć na to, że także lokalni biegacze pokochają sport połączony z dbaniem o środowisko.

Głównym organizatorem II Mistrzostw Ploggingu jest Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa w Białymstoku. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta w ramach zadania publicznego w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na 2023 rok.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39