Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Ponad 8,5 mln zł dla 17 podlaskich samorządów

2022.04.28 19:19
Radni wojewódzcy zadecydowali o przyznaniu pomocy finansowej 17 podlaskim samorządom. W sumie 16 gmin i 1 powiat dostaną 8,6 mln zł.
Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Ponad 8,5 mln zł dla 17 podlaskich samorządów
Fot: J. Fiedoruk

Pieniądze dla gmin i powiatów

Radni wojewódzcy jednogłośnie zadecydowali o przyznaniu 8,6 mln zł 17 podlaskim samorządom. Dofinansowanie będzie pochodziło z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Warto podkreślić, iż jest to kolejna taka dotacja w tym roku. Niespełna 3 miesiące temu radni przyznali 20 mln zł, które trafiły do 28 samorządów.

– Ze względu na ogromną popularność tej formy wsparcia, samorząd województwa postanowił po raz kolejny udzielić w tym roku dotacji dla podlaskich gmin i powiatów. Ta pomoc pozwala samorządom na przebudowy dróg, wykonanie kanalizacji, odrestaurowanie zabytków czy modernizacje szkół. To ważne inwestycje dla lokalnych społeczności, znacząco podnoszą jakość życia mieszkańców – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Za przyznane pieniądze możliwe będzie rozbudowanie drogi powiatowej Stawiski – Jurzec Włościański ­– Kossaki Jedwabne w powiecie kolneńskim (przyznano na to 900 tys. zł). Z kolei w Dąbrowie Białostockiej i Różanym stoku zostanie przebudowana kanalizacja sanitarna i wodociągowa - na ten cel także przyznano 900 tys. zł. Taką samą kwotę dostanie gmina Szumowo, w tym przypadku pieniądze zostaną przeznaczone na renowację z zabytkowego obiektu po poniemieckiej szkole w Srebrnym Borku.

Decyzją wojewódzkich radnych 400 tys. zł dotacji otrzyma gmina Szpietowo, dzięki czemu będzie mogła wyremontować stacje uzdatniania wody w miejscowościach Szepietowo i Średnia. 600 tys. trafi do gminy Wysokie Mazowieckie na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelne o 900 tys. zł do gminy Czeremcha na przebudowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Kuzawa.

Dofinansowania przyznano też na rozbudowę OSP, gmina Wasilków dostała na ten cel 300 tys. zł, zaś gmina Sokółka 200 tys. zł. 300 tys. zł dotacji będzie wydane na termomodernizację budynku użyteczności publicznej w gminie Białowieża, a 100 tys. zł na pomnik inicjatorów i twórców Kanału Augustowskiego.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów powstał w 2021 r. Jest to autorska inicjatywa samorządu województwa. Dotychczas z dofinansowań w ramach tego projektu skorzystało kilkadziesiąt samorządów.

2 mln zł na inwestycje w strefie nadgranicznej

Sejmik w czwartkowe popołudnie podjął decyzję także o przyznaniu 2 mln zł na inwestycje w strefie nadgranicznej.

– W większości przypadków samorządy przeznaczą wsparcie finansowe na remont dróg, naprawę ubytków, zakup żwiru i kruszywa oraz bieżące utrzymanie dróg w pasie przygranicznym. Te drogi były budowane na potrzeby niedużego ruchu lokalnego, nie zaś ciężkich pojazdów wojskowych i ciężarówek. Dlatego zdecydowaliśmy, jako samorząd województwa, pomóc samorządom w naprawie infrastruktury komunikacyjnej – mówił marszałek Artur Kosicki.

Pieniądze trafią do 28 gmin (dostaną po 62 tys. zł) i 6 powiatów (dostaną po 44 tys. zł). W minionego roku wsparcie z budżetu województwa trafiło do sześciu powiatów i 27 gmin z tego obszaru.

Na sesji sejmiku radni wojewódzcy rozdysponowali ponadto blisko 9 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podjęli też uchwałę, która pozwala sformalizować pomoc, jakiej Województwo Podlaskie już udziela objętej wojną Ukrainie i uchodźcom z tego kraju i zadeklarowali dalsze wsparcie. Ponadto wyrazili zgodę na przejęcie przez województwo Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1190 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39